Yabancı haber ajansları, Akçakale'yi vuran Suriye'ye ait top mermisi ve hemen ardından gelen Türkiye'nin cevabını dakikası dakikasına takip etti.Associated Press, ve Reuters ajansları, olayı "acil" koduyla duyurdu.

Ajanslar; NATO, Birleşmiş Milletler ve çeşitli ülkelerden gelen açıklamaları da anında bildirdi.Amerikan CNN International'ın internet sitesindeki haberde, Türkiye'nin derhal karşılık vererek Suriye'deki bazı hedefleri topçu ateşi ile vurduğu belirtildi.

Haberde, "Türkiye'nin misillemesi ile iki ülke arasındaki gerginlik tırmandı" ifadesi yer aldı.Amerikan gazetelerinden New York Times, olayın, kanlı bir iç savaşı bölgesel çatışmaya dönüştürme riskini artırdığına dikkat çekti.Washington Post da, yaşananların, Suriye'deki çatışma tablosunu, bu ülkenin komşuları ve bütün bölge için tehlikeli bir hale soktuğunu yazdı.

Daily Mail, Başbakan Erdoğan'ın, "Türkiye'nin, bu tür provakosyonları asla cevapsız bırakmayacağı" yönündeki açıklamalarını manşetlerine taşıdı.Türkiye'nin Suriye'den gelen top ateşine anında cevap verdiğini duyuran Telegraph da, haberinde, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, "Biz gözünü karartmış insanlar değiliz. Ama elbette haklarımızı sonuna kadar koruyacağız. Bunun uluslararası hukukta mutlaka bir karşılığı vardır" şeklindeki açıklamalarına yer verdi.İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin, internet sayfasındaki haberde, olağanüstü toplanarak saldırıyı sert şekilde kınayan NATO Konseyi'nin, "Türkiye'nin yanındayız" mesajı verdiğine dikkat çekildi.The Guardian da, Türkiye'nin Suriye'den gelen ve Akçakale'de beş kişinin ölümüne neden olan top ateşine yanıt verdiğini duyurdu.

El-Cezire kanalında, gelişmeler, uzman konukların katıldığı bir programla geniş şekilde ele alındı.Rusya'nın önemli basın kuruluşları da, Akçakale'de ve sonrasında yaşananları son dakika gelişmesi olarak duyurdu.Haberler, "Sınırda yaşanan kazaya cevap olarak Türkiye Suriye'ye ateş açtı" başlığı ile geçildi.Interfax ve Itar-Tass ajanslarının haberlerinde, NATO'nun acil toplantıya çağrılmasına dikkat çekildi.