Tekin, ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Eskişehir'de, vatandaşlara karanfil dağıttı, sohbet etti.

Daha sonra Tepebaşı Belediyesi tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu'nun açılışına katılan Tekin, burada yaptığı konuşmada, sempozyumların önemini çok iyi bildiğini söyledi.

Tekin, genel seçimlerin ardından 46 il dolaştığını belirterek, ''Ne yazık ki bilimin, sosyal yaşamın, maalesef olmadığı birçok ilimiz var. Eskişehir'de yaşayanların en büyük şansı sosyal demokratların yaşadığı bir kent olmasıdır'' diye konuştu.

Kentin ''beton yığını'' olmadığını ifade eden Tekin, şöyle konuştu:

''Ben, İstanbul'da yaşayan bir vatandaş olarak beton yığınlarıyla karşı karşıyayım. Ben, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tepebaşı İlçe Belediye Başkanı'nı bu açıdan kutlamak istiyorum. Önümüzdeki günlerde hepimizi bekleyen önemli tehlikelerden biri kentsel dönüşümdür. Elbette kentlerin dönüşmesi gerekiyor. Kentsel dönüşüm kavramını ilk kez 1980 öncesi Türkiye'de söyleyen CHP belediye başkanlarıdır. Hiçbirisi kentsel dönüşüme rant olarak bakmadılar. Kentin geleceğine baktılar. Ben sadece sadece toprak sempozyumu değil, kent sempozyumu, binlerce sempozyumun olması gerektiğine inanan bir arkadaşınızım. Ama en az bilime inanan ve en az sempozyum yapan bir ülkedeyiz. Ümit ediyorum ki sosyal demokratların iktidarlarıyla daha çok bilimsel, daha çok sempozyumlar olur.''

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da 2001 yılında başlattıkları sempozyumun halk tarafından benimsendiğini dile getirdi.

Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu'nun toprakla ateşin dansı olarak nitelendirildiğini ifade eden Ataç, ''Biz bu toprağın binlerce yıl süren öyküsünü Eskişehir'de uzun yıllar sürdürmek istiyoruz'' dedi.

Konuşmaların ardından İnci Çayırlı yönetimindeki Tepebaşı Türk Sanat Müziği Korosu bir konser verdi. Ataç ve Tekin, sempozyuma katılan sanatçılarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etkinliğe, CHP Eskişehir Milletvekilleri Süheyl Batum ve Kazım Kurt, CHP İl Başkanı Erman Gölet ve davetliler katıldı.

Sempozyumun 23 Eylül'e kadar devam edecek.