Yeni yılın ilk saatlerinde zam furyasına tutulan vatandaşın seçim sandığında sessiz kalmayacağını söyleyen CHP Çine İlçe Başkanı Tayfun Şahin basın açıklaması yaptı.

Başkan Tayfun Şahin, basın açıklamasında yapılan zamlarla birlikte milletle alay edildiğini vurgularken, MHP Çine İlçe Başkanı Kazım Oluç’un geçen günlerde yaptığı basın açıklamasına da yanıt verdi. Şahin, “Vatandaşa süslü kelimelerle hayaller sunan iktidar ortağı MHP Çine ilçe başkanı Kazım Oluç milletimize dayatılan acı reçeteyi de kabullenmiş midir acaba?” diye sordu.

Başkan Şahin, yaptığı basın açıklamasında şunlara yer verdi:

“AKP İktidarı yeni yılın ilk günü elektrik ve doğalgaza tarihi rekor zam yaparak ekonomiyi nasıl batırdıklarını ve bunun faturasını da halka nasıl ödeteceklerini bir kez daha ne yazık ki ispat etmiş oldu. Elektrik gibi gerekliliği elzem olan evrensel tüketim malına bu büyüklükte bir zam yapılıyorsa, açıkça alenen ekonomik çöküşün kabulünün itirafı anlamına gelmektedir.

Enerji üretimini tamamen özelleştiren AKP, halkın bu en temel hakkını yandaş şirketlerinin soygun yaparak daha fazla kâr etmesine teslim etmiştir. Elektrik faturalarına gelen % 52 ile % 127 arasında değişen zammın arkasında AKP iktidarı ve yandaş şirketler var. TEDAŞ tarafından 21 farklı bölgeye ayrılarak özelleştirilen Türkiye elektrik dağıtım altyapısı günümüzde tamamen özel sektör tarafından işletilmektedir. Örneğin bölgemizde bu faaliyetleri yürüten AYDEM şirketi Aydın, Muğla ve Denizli illerine hizmet vermektedir. Elektrik üretim, dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin özelleştirilmesiyle, bu hizmetler tüm illerde özel şirketlerce yürütülüyor.

Zamlar yapıldıkça kasaları şişen yandaş şirketlerden, patronu halka ettiği küfürlerle tanınan Cengiz Holding 5 dağıtım bölgesinde 20 milyondan fazla yurttaştan para kazanıyor ama yetmiyor sahibi olduğu onlarca elektrik santralinden kâr ediyor. Cengiz-Kolin-Limak ortaklığında BEDAŞ, ULUDAĞ EDAŞ, ÇAMLIBEL EDAŞ, MERAM EDAŞ, AKDENİZ EDAŞ. Elektriğin üretimini ve dağıtımını özelleştirdiler, satış faaliyetlerini ayırarak yeni bir kazanç kapısı yarattılar. Elektrik faturamızda en az 3 şirketin kârı var. Vatandaş faturalarla bu şirketleri beslemek zorunda bırakılmıştır. Elektrik üretiminde devletin elektrik üretim şirketi olan Elektrik Üretim A.Ş.’nin (EÜAŞ) üretimdeki payı 2018 yılı ortalamasına %15, özel sektörün payı ise %85’tir. Para şirketlerin cebine gidiyor. Türkiye'deki tüm elektrik dağıtım bölgeleri toplam 15,8 milyar dolara kamudan özel sektörün eline geçti. Dağıtım faaliyetlerinden sonra perakende satışın ayrılmasıyla şirketler çifte kâr elde ediyor. Elektrikte üretimi, dağıtımı ve satışını aslında aynı şirketler yapıyor. Cengiz-Limak-Kolin firmaları ve bunların ortaklıkları yaklaşık 22 milyon yurttaşın bulunduğu dağıtım bölgelerinde dağıtım ve perakende satış yapıyor. Elektrik faturasında tüketim bedelinden sonra en büyük kalem olarak dağıtım bedeli bulunuyor. Dağıtım bedelinin içerisinde iletim bedeli, kayıp-kaçak bedeli, perakende satış hizmet bedeli ve sayaç okuma bedeli bulunuyor. Bunların hepsi şirketlerin kârı. Faturalarımız üretim şirketi, iletim şirketi, dağıtım şirketi ve perakende satış şirketinin kârları ve vergilerden oluşuyor. Bir aboneye gelen ortalama 100 liralık bir faturada yaklaşık olarak 50 lira tüketim bedeli, 30 lira dağıtım bedeli, 20 lira ise vergi tutarıdır. Doğalgaz faturalarımızda da vergilerin yanı sıra doğalgazın ithalatını ve perakende satışını yapan en az iki şirketin kârı bulunuyor. Üstelik şirketlerin tüketimi ölçtükleri sayaçların takılması, sökülmesi, değiştirilmesi, kontrolü gibi hizmetlerin bedeli de yurttaşlara ödetiliyor.

‘’Geliyor gelmekte olan, gidiyor gitmekte olan'’ dedirten tarihi zamlarla yine vatandaşımız baş başa bırakılmıştır. Vatandaşın yediği kazıkları sessizlik içinde izleyen AKP İlçe yöneticileri ile karşılıksız para basıp asgari ücreti artırıp halkın cebinde alım gücü düşmüş parayı suni olarak artıran hükümete alkışlarla ve halaylarla destek verenlerin son zamlara sessiz kalması da düşündürücüdür! Daha bir çok yakın bir süre önce ‘’Hükümetimiz Yeni Ekonomik Model ile uzun vadede, ülkemizi faiz cenneti olmaktan çıkaracak. Üreten ve kazanan Türkiye ve Türk milleti olacak. Enflasyon düşecek, üretim artacak ve emeğin, üretimin değeri artacaktır. İhracatımız artacak cari fazla veren ülke olacağız” diye vatandaşa süslü kelimelerle hayaller sunan iktidar ortağı MHP Çine ilçe başkanı Sayın Kazım Oluç milletimize dayatılan acı reçeteyi de kabullenmiş midir acaba?

AKP iktidarının ve ittifakının fahiş zamlarla faturayı milletin sırtına yüklemesini, bu millet kabul etmeyecektir. Ne de olsa milletle alay etmek, bunlar için eğlence. Ne millet iradesinden, ne de sandıktan kaçamayacaklar artık.”