banner488

Esnaf ve Sanatkarların Kredi Borçları Ertelendi

Esnaf ve Sanatkarların Kredi Borçları Ertelendi
banner269

Çine ve Akçaova Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanları, esnafın zor zamanında olduğu gibi bugün de yanında olduklarını, piyasanın canlı tutulması için destekte bulunmaya devam ettiklerini açıkladılar.

Çine Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Celal Özden ve Akçaova Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Nail Uzun, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanıp Resmi Gazete'de yayınlanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında esnaf ve sanatkarların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşanan süreci en az hasarla atlatmasına yönelik bazı tedbirlerin uygulamaya koyulduğunu belirtildi.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri'nden düşük faizli kredi kullanan ortakların tümünün Nisan, Mayıs Ve Haziran aylarına ait borçlarının 31 Mart 2020 tarihinde sistem üzerinden otomatik olarak faizsiz şekilde üç ay süreyle erteleneceğini aktaran Başkan Özden ve Uzun, buna bağlı olarak kredi ödeme tablosundaki kalan tüm taksitlerin de öteleneceğini ifade etti. Başkanlar yapmış oldukları yazılı basın açıklamasında; “Kooperatifimizden kullanmış oldukları kredilerin Nisan-Mayıs ve Haziran aylarındaki taksitleri faizsiz olarak ertelenmiş ve bundan sonra gelen taksitlerinde aynı şekilde 3’er ay ötelemeli faizsiz olarak ödenecektir. Bu kredilerini erteleyecek ortaklarımız kooperatifimize gelerek erteleme dilekçesini vermeleri ve bu esnada çalışan sayısını azaltmayacağını da dair taahhüt alınacaktır. Bu güne kadar faiz destekli kredilerden faydalanan ortaklarımız 25 bin TL’lik krediden faydalanmayacaktır. Faiz destekli kredi kullanmayan esnafımız Halbankasından 25 bin TL, 36 ay vadeli kredi kullanabilir. Bu krediye kullanamayan ortaklarımız kooperatiflerde limit boşluğu varsa kooperatiflerden kullanabilecekler. Ayrıca biz her iki başkan ve yönetim kurulu üyelerimizle birlikte elimizi taşın altına koyarak bu zor zamanlarda ortaklarımıza hiçbir şekilde icra işlemi yapmayacağız. İcra işlemi yapılan ortaklarımızı da bir müddet bekleyeceğiz. Bu zor süreci hep birlikte atlatmak için çalışacağız. 6 Ocak 2020 tarihinden sonra yüzde 6 olarak alınan faizler, 23 Mart 2020 tarihinden itibaren yüzde 5’e indi. Bu arada ödeme yapan ortaklarımızın yüzde 1’lik ödedikleri faize farkına ortaklarımızın Halkbank’ta bulunan vadesiz hesaplarına geçilecektir. Ortaklarımızın geçen borçları yapılandırması her türlü kolaylığı sağlanması amacıyla gerekli girişimlerde bulunmaktayız. İnşallah bu konuda da ortaklarımıza sevindirici haber vereceğiz. Biz her iki kooperatif olarak tek bir kooperatif gibi hareket ediyoruz. Çine esnafımıza ve Akçaova esnafımıza her türlü hizmet yapabilmek için beraber çalışıyoruz. Bu duygu ve düşünceyle korona virüsünü bir an önce bitmesini esnafımızın normal işlerine dönmeyi istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 17:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner472