banner480

Çine’de 29 Ekim Coşkuyla Kutlandı

Çine’de 29 Ekim Coşkuyla Kutlandı
banner269

Çine’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin ilanının 96. yıldönümü coşkuyla kutlandı.

Çine Kaymakamlığında düzenlenen tebrikat töreninde Çine Kaymakamı Turan Erdoğan kutlamaları kabul etti. Törenin ardından kutlamalara Yüksel Yalova Stadında, Çine Madran Anadolu Lisesi’nin organize ettiği programla devam edildi. Cumhuriyet Bayramı kutlamalar, Çine Kaymakamı Turan Erdoğan ve Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer’in öğrencilerin ve vatandaşları selamlaması ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün önlem ve anlamını belirten konuşmayı Çine Kaymakamı Turan Erdoğan yaptı. Kaymakam Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Türk Milleti kendini yok etmek üzere gelmiş emperyalist güçlere karşı 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan başlatmış olduğu mücadelesini tüm Anadolu topraklarına yaymış ve çok çetin mücadeleler vermiştir. Bu mücadelenin sonunda Kurtuluş Savaşı'mızı kazandıktan sonra 29 Ekim 1923'te Cumhuriyetimiz ilan edilmiştir. Cumhuriyet idaresi Türk Milletine verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. İşte bu değer bizi milli bir devletin onurlu birer yurttaşları, özgürce düşünen birer bireyleri, eşit hakları olan birer ferdi ve devletin gerçek sahipleri yapmıştır. Cumhuriyet idaresinde milletimiz kederde ve kıvançta bir ve beraberdir. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet idaremiz, Nene Hatunların, Şerife Bacıların direnmeleriyle Kara Fatmaların cepheye cephanelik taşımalarıyla, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin ve de bu toprakların öz evladı Yörük Ali Efe gibi efelerin teşkilatlanmasıyla ve mücadelesiyle emperyalizme karşı kazanılmış bir mücadelenin sonucunda kurulmuş, idarelerin en faziletlisi olan bir idare şeklidir. Bizler bugün aynı sıkıntıları tekrar yaşamamamız için daima uyanık olmalıyız, bir ve beraber olmalıyız. Büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'ün yolunda yürümeye, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmaya, şehit ve gazilerimizi milletçe kalbimizde yaşatmaya devam etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyeti’mizin 96. kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet ve rahmetle anıyor, saygılar sunuyorum” diye konuştu.

Kaymakam Erdoğan’ın konuşmasının ardından, öğrenciler günün önemini belirten şiirler okudu ve efe oyunları gösterisi sergilendi. Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından hediyeleri takdim edildi. Kutlama töreni, öğrencilerin geçit töreniyle sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2019, 17:14

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner472