banner323

Temizlikçilik yaparak tıp fakültesini kazandı

Diyarbakırlı Güldan Güneş maddi durumu iyi olmayan ailesine destek olmak için temizlikçilik yaptı. Üniversite sınavından 490 puan alan Güneş, ailesinin gururu oldu

Temizlikçilik yaparak tıp fakültesini kazandı
banner269
Diyarbakırlı 18 yaşındaki Güldan Güneş, bir yandan evlere gündelikçi olarak temizliğe gitti, bir yandan da ders çalışarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandı. Ailesi, kızlarıyla gurur duyuyor.

"HAYALİ GENETİKTİ"

Güneydoğu'da 90'lı yıllarda terör olayları yüzünden köylerini boşaltmak zorunda kalan 3 çocuklu Güneş Ailesi yıllar önce Diyarbakır'a yerleşti. Ailenin en büyük kızı Güldan'ın hayali üniversitede okumaktı. Ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için Güldan bir yandan annesiyle birlikte evlere temizliğe gitti, bir yandan da sınava hazırlandı. Rekabet Kurumu Cumhuriyet Fen Lisesi'ni bitiren Güldan Güneş sınavda 490 puan Neyine alarak Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandı. Sınavı kazanmasında öğretmenlerinin de desteğinin büyük olduğunu söyleyen Güldan Güneş, "Çok çalıştım ve öğretmenlerimin de desteğiyle başardım. Tüm imkansızlıklara rağmen okudum. Aileme destek olmak için annemle birlikte çalıştım. Aslında hayalim genetik mühendisliğiydi. Yine de doktor olup, bölge insanına hizmet edeceğim için sevinçliyim" şeklinde konuştu. Güldan'ın annesi Fatma Güneş ise, eşinin 2 yıl önce cezaevine girdiğini, bu süreçte kızıyla birlikte çalıştıklarını söyledi. Anne Güneş, "Onun okuması için çok çaba gösterdim. Kızım hem aileye destek oldu hem ders çalıştı. Tıp Fakültesini kazanarak ailemizin gururu oldu. Yokluk içinde yaşamamıza rağmen dişimizi tırnağımıza takarak onun okuması için çalışacağız" dedi. Geçtiğimiz günlerde cezaevinden tahliye olan Abdulkadir Güneş de, kızının Tıp Fakültesi'ni kazandığını öğrenince büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi.


Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2012, 03:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner472