banner323

Çin'in güneybatısında deprem: 80 ölü

Çin'in güneybatısındaki dağlık bölgede meydana gelen iki deprem ile artçı şoklarda ölenlerin sayısının 80'e yükseldiği bildirildi.

Çin'in güneybatısında deprem: 80 ölü
banner269

Şinhua ajansının haberinde, Yunnan ve Guicou eyaletlerinde büyük yıkıma yol açan ikisi de 5,6 büyüklüğündeki depremlerde 80 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Yetkililer, bölgedeki hasarın arama kurtarma çalışmalarını zorlaştırdığını, gelecek 3 gün bölgede yağış olacağının tahmin edildiği, bunun çalışmaları daha da güçleştirebileceğini söyledi.

Arama kurtarma çalışmalarında yaşanan sıkıntının ölü sayısının artmasına neden olabileceğinden endişe edilirken, bölgeden 100 binden fazla kişinin tahliye edildiği Holiganbet belirtildi.

Depremlerden en fazla etkilenen bölge Yiliang olurken, Yunnan eyalet yönetiminin resmi internet sitesine göre, depremde ölen 80 kişinin 79'u burada yaşamını yitirdi, Şinhua'ya göre de bölgede yaralananların sayısı 730.

Yiliang'ın kalabalık nüfusu, derme çatma binaları ve toprak kaymasına meyilli tepeleri, ölü sayının yüksek olmasından sorumlu tutuluyor.

Yunnan sivil işler dairesi, depremlerin bölgede 6 bin 650 evi yıktığı, 430 binine hasar verdiğini bildirdi. Şiçuan'da, Yunnan'ın kuzeyinde 2008 yılında meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 90 bin kişi hayatını kaybetmişti.


Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2012, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner472