banner323

Yerel seçim anketi tamamlandı

ORC’nin sonuçlarına göre Aydın’da Özlem Çerçioğlu büyük farkla önde çıkarken, Denizli’de halk AK Parti Milletvekili Zeybekçi’yi başkan görmek istiyor. Diğer illerde ise kıyasıya bir rekabet var

Yerel seçim anketi tamamlandı
banner269
Ege'nin yeni büyükşehir olacak 5 kentinde yapılan, belediye başkanının kim olacağına yönelik araştırma ilginç sonuçlar ortaya koydu. Aydın'da yüzde 42.5'la en yakın takipçisine 17.5 puan fark atan CHP'li Özlem Çerçioğlu ile Denizli'de yüzde 31.8'le rakibinin 11 puan önünde yer alan AK Partili Nihat Zeybekçi'nin ismi ön plana çıktı. Manisa, Balıkesir ve Muğla'daki büyükşehir belediye başkanlığı yarışının ise nefes nefese geçeceği anlaşıldı. Araştırmaya göre, Manisa'da MHP'li Cengiz Ergün'ün 6 puan önünde AK Partili Hüseyin Tanrıverdi; Balıkesir'de AK Partili Ahmet Edip Uğur'un 1.5 puan önünde MHP'li İsmail Ok; Muğla'da da CHP'li Osman Gürün'ün 0,5 puan önünde DP'li Mehmet Kocadon ipi göğüsledi.
"ORC Araştırma" adlı şirket, yeni büyükşehir olacak Manisa, Aydın, Muğla, Balıkesir ve Denizli'ye yönelik araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Saha çalışması 10 Ekim- 18 Ekim 2012 tarihleri arasında yapılan araştırmada, farklı sosyo- ekonomik ve sosyo-demografik gruba mensup kişilerden, yaş cinsiyet ve eğitim kotalarına göre tesadüfi yöntemle seçilmiş olanlarla görüşüldüğü bildirildi.

SES GETİRECEK SONUÇLAR
Görüşülen Aydın'daki 720, Balıkesir'deki 795, Denizli'deki 691, Manisa'daki 856 ve Muğla'daki 618 kişiye, "Önümüzdeki yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görmek istediğiniz kişi kimdir" sorusu yöneltildi. Verilen yanıtlar Betwinner ise ilginç bir siyasi tablo ortaya koydu. Araştırmanın sonuçlarının büyükşehir tartışmalarının siyasi gündemin birinci maddesinde yer aldığı Ege'de büyük yankı uyandıracağı öne sürüldü. Araştırmaya göre, Aydın'da mevcut başkan CHP'li Özlem Çerçioğlu ile Denizli'de yerini Osman Zolan'a bıraktıktan sonra şuan milletvekili olarak TBMM çatısı altında hizmet veren AK Partili Nihat Zeybekçi'nin isimleri ön plana çıktı. Çerçioğlu en yakın takipçisi AK Partili Milletvekili Mehmet Erdem'e 17.5, Zeybekçi ise Denizli Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin'e 11 puan fark attı. Muğla'lılar da yolsuzluk operasyonu kapsamında tutuklandıktan sonra önceki günlerde serbest bırakılan ve geçen arefe günü tekrar görevi iade edilen Bodrum Belediye Başkanı DP'li Mehmet Kocadon'u işaret etti. Kocadon, yüzde 22.6'lık oranıyla ucu ucuna da olsa 0.5 puanlık farkla mevcut Muğla Belediye Başkanı CHP'li Osman Gürün'ü geride bıraktı. Manisa ve Balıkesir'deki yarışın da benzer şekilde nefes nefese geçeceğinin ipuçları ortaya çıktı. Manisa'da AK Parti Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi 32.5 puanla mevcut Manisa Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün'ün; Balıkesir'de ise mevcut Belediye Başkanı MHP'li İsmail Ok yüzde 1.5'luk farkla AK Parti Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur'un önünde yer aldı.

"Tarafsız çalışma"
Objective Research Center (ORC) Şirketi Genel Müdürü Mehmet Pözteki, tarafsız bir araştırma şirketi olduklarını belirterek, "Biz profosyoneliz, AK Parti, CHP, MHP ile sendikalar ve milletvekilleri ile çalışıyoruz. Son yaptığımız araştırmada bizi en çok Bodrum, Denizli ve Manisa sonuçları şaşırttı. Denizli'de hala bir çok kişi milletvekil iolan Nihat Zeybekçi'yi belediye başkanı sanıyor. Onun belediye başkanı olmasını istiyorlar. Bodrum'da is emevcut belediye başkanının birinci çıkması da ilginç bir nokta. Manisa'da da AK Partili Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi'nin sürpriz yapması bizi şaşırttı" dedi. Pözteki, Ege'deki araştırmalarının önümüzdeki günlerde devam edeceğini belirtti. Kaynak:habermc
Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2012, 13:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
çineli
çineli - 11 yıl Önce

ak partinin büyük şehir projesinin ters deptiğinin göstergesidir..

SIRADAKİ HABER

banner471

banner472