Başkan Uyar, Berberler ve Kuaförlerin Uyması Gereken Kuralları Açıkladı

Başkan Uyar, Berberler ve Kuaförlerin Uyması Gereken Kuralları Açıkladı

Çine Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metin Uyar, zabıta ekipleri ile birlikte faaliyetlerine başlayan berber ve kuaförleri ziyaret ederek hayırlı iş ve bol kazanç temennisinde bulundu.

50 gündür kapanan kuaför, berber ve güzellik salonları İç İşleri Bakanlığının yayınlamış olduğu genelge ile 11 Mayıs’ ta tekrar açıldı. Yaklaşık 2 aydır kapalı olan esnafı ziyaret eden Çine Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Metin Uyar, hem esnafın hem de gelen müşterilerin sağlıklarının her zaman bir adım daha önde olduğunu ifade etti.

Üyelerini uyaran Uyar, “İç İşleri Bakanlığının yayınlamış olduğu genelgede kuaför, berber ve güzellik salonları belli çerçevelerde işletmelerini açtı. Açılan tüm salonlarda randevu sistemiyle müşteri kabulü yapılacak ve gün içerisinde sınırlı sayıda müşteri alabilecekler. Bunun yanı sıra hijyen kurallarına uymakta çok önemli hem gelen müşteriler hem de çalışanların maske takma zorunluluğu var. Her müşteriden önce el antiseptiği ile dezenfekte olup başka bir müşteriye geçerken koltuk dahil olmak üzere kullanılan tüm malzemelerin dezenfekte edilmesi gerekiyor. Tek kullanımlık havlu ve tek kullanımlık önlük şart. İsterse gelen müşteri kendi malzemesini getirebilir. Çalışma saatleri artık sabah 09:00 akşam 21:00 olacak. Bir süre bu şekilde devam edilecek. İnşallah ilerleyen günlerde Cumhurbaşkanımız, Sağlık Bakanımız ve halkımızın da gayretleri ile her şey daha hızlı normale dönecek” ifadelerini kullandı.

Berber, Kuaför Ve Güzellik Salonlarının Uyması Gereken Kurallar

İç işleri bakanlığının yayınladığı genelgeye göre açılan salonlarda uygulanacak olan belirli kurallar şöyle:

1) Bu iş yerleri saat 09.00-21.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecek.

2) Bu iş yerlerinde müşterilere randevu sistemiyle hizmet sunumu esas olacak.

3) Bu iş yerleri aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek, muhakkak bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verebilecek.

4) Randevularda kayma ya da hizmette gecikme olabileceği hususu göz önüne alınarak işyeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecek.

5) Belirlenen kriterler dışında iş yeri içine müşteri kabul edilmeyecek. Ancak hava şartlarına göre randevusuz gelen müşteriler iş yeri dışında ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmek, maske takmak şartı ile bekleyebilecek. Bu iş yerleri içine hizmet alan ve bekleyen olmak üzere içeri kabul edecekleri maksimum müşteri sayısını işyerinin giriş kısmına herkes tarafından görünebilecek şekilde asacak.

6) İş yerinde çalışanlar muhakkak surette maske kullanacak. Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak ancak yapılacak işlemin özelliğine göre maskeyi çıkarabilecek.

7) Müşteriye yönelik işleme başlamadan önce mutlaka müşterinin oturacağı, temas edebileceği tüm alanlar ile zeminin temizliği/dezenfeksiyonu yapılacak, her işlem sonrasında bu temizlik işleminin tekrarlanması sağlanacak.

8) Müşteriye yönelik işleme başlanmadan önce çalışanlar müşterinin görebileceği şekilde ellerini dezenfekte edecek ya da her müşteri için ayrı olmak üzere steril eldiven kullanılacak. Eldiven kullanılacak ise eldiven değişikliğinin yapıldığı müşteriye gösterilecek.

9) Müşteriye hizmet sunulması esnasında kullanılan tüm malzemeler hizmet sunumuna başlamadan önce temizlik, dezenfeksiyon/sterilizasyon işlemi uygulanacak, bu işlem her müşteri için tekrarlanacak

10) Saç kesimi, yıkama, boyama vb. hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak, ya da her müşteri için ayrı malzeme olması (kişiye özel havlu, önlük vb.) sağlanacak. Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler gerekli sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacak. İsterlerse kendi kişisel havlu, tarak vb. malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında müşterilere bildirilecek.

11) Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal traşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecek.

12) Bayan kuaförleri ve güzellik merkezlerinde, cilt bakımı, makyaj ve kalıcı makyaj hizmetleri geçici süreliğine verilmeyecek, bunların dışındaki faaaliyetlere ise devam edilebilecek.

13) Saç kesimi esnasında yüz ve baş bölgesinde kalan kesilmiş saçların ve kullanılan araç ve gerecin geçici süreliğine temizlenmesi için kullanılan ‘Ense Fırçası’nın kullanımı, (anılan malzemenin dezenfekte edilmesinde yaşanan sıkıntılar ve çok fazla yere/yüzeye temas etmesi nedeniyle) geçici süreliğine durdurulacak.

14)Bu iş yerlerinde yiyecek ve içecek ikramında bulunulmasına geçici süreliğine izin verilmeyecek.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2020, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130