banner289

Sabancı Üniversitesi Dünya Çapında Başarılarını Sürdürüyor

Times Higher Education (THE) Asya Üniversiteleri Sıralaması’na Türkiye’den en yüksek sıradan giriş yapan vakıf üniversitesi Sabancı Üniversitesi oldu.

Sabancı Üniversitesi Dünya Çapında Başarılarını Sürdürüyor
banner269

Sabancı Üniversitesi ilk kez yer aldığı Times Higher Education (THE) Asya Üniversiteleri Sıralaması’nda 21. oldu. Türkiye’den toplam 6 üniversitenin yer aldığı sıralamada, Sabancı Üniversitesi bu listeye ilk kez ve en yüksek sıradan giren vakıf üniversitesi oldu.

Sabancı Üniversitesinin yer aldığı Times Higher Education (THE) Asya Üniversiteleri Sıralaması, araştırma odaklı üniversiteleri eğitim, araştırma, bilgi transferi ve uluslararası görünüm göstergeleri üzerinden değerlendiren önemli bir performans sıralaması olarak kabul ediliyor. Söz konusu sıralamada Asya kıtasında yer alan ülkelerdeki üniversiteler, Türkiye, İsrail, İran, Suudi Arabistan ve Lübnan’ı da kapsayarak yer aldı.

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker:  “Bildiğiniz gibi Sabancı Üniversitesi, geçen ay Times Higher Education (THE) Dünya 50 Yaşın Altındaki En İyi 100 Üniversite Sıralamasında dünyada 13. sırada ve Türkiye’de 1. sırada yer aldı.  Ayrıca, bugün açıklanan verilere göre, Üniversitemiz ilk kez yer aldığı THE Asya Üniversiteleri Sıralamasına da 21. sıradan girdi. Türkiye'den 6 üniversitenin yer aldığı sıralamaya en yüksek sıradan giren vakıf üniversitesi oldu.  Kısa bir süre önce de, Üniversitemiz THE BRICS ve Hızlı Gelişen 17 Ekonomideki En İyi Üniversiteler Sıralamasında, bu 22 önde gelişen ülkede 15. sırada yer aldı.

Sabancı Üniversitesinin bu başarısından büyük onur ve mutluluk duyuyoruz, ve başarımızı önümüzdeki sürede daha da arttıracağımıza inanıyoruz.  Aynı zamanda, Türkiye’deki birçok üniversitenin dünya sıralamalarında ilerlemesinden mutluluk duyuyor, işbirliklerimizle hep beraber daha da ilerleyeceğimize inanıyoruz. 

Sabancı Üniversitesinin bu başarısı, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin, öğretim üyelerinin, çalışanlarının, destekçilerinin ve dostlarının özverisi ve çalışmaları sayesinde olmuştur.  Öğrencilerimize, öğretim üyelerimize, çalışanlarımıza yönelik insan odaklı; performans ve liyakat endeksli; eğitim ve araştırmada en önde hizmet ve hep iyileştirme amaçlı; hep sorgulayan ve özgür ruhlu süreçlerimiz sayesindedir.  Dünya ile en önde yarışmaktan büyük zevk alıyoruz.” dedi.

Henüz 16. akademik yılında olan Sabancı Üniversitesi ile birlikte THE Asya Üniversiteleri Sıralaması’nda toplam 6 Türk üniversitesi yer aldı. Söz konusu 6 üniversitenin sıralaması şöyle: ODTÜ (12), Boğaziçi (14),  İTÜ (19), Sabancı (21), Bilkent (30) ve Koç (47).  

 


Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2015, 09:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130

banner291