banner323

CHP’li Baydar “Askerlerimizin Şehit Edilmesinden Kim Sorumlu Olacak?”

CHP’li Baydar “Askerlerimizin Şehit Edilmesinden Kim Sorumlu Olacak?”
banner269
CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi baydar, Türkiye ile Katar arasında imzalanan askeri üs kurulma anlaşmasını meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Baydar Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemi ile verdiği yazılı soru önergesinde:

“19 Aralık 2014’te Türkiye ile Katar arasında “Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK), Katar’a askerî birlik konuşlandırma; taraflara ortak askerî tatbikat ve eğitim programı gerçekleştirme ve birbirlerinin her türlü askerî tesis, birlik ve kamplarından ayrıca hava sahasından yararlanma hakkını” veren bir anlaşma imzalandı. Anlaşmanın ayrıntıları 5 Haziran 2015’te Resmî Gazete’de yayımlandı.

Ortak Düşmanla Mücadele

Anlaşma yapıldıktan sonra Türkiye'nin Katar Büyükelçisi Ahmet Demirok “…Ortak düşmanlarla karşı karşıyayız. Orta Doğu için bu kritik dönemde iki ülke arasındaki işbirliği hayati önemde" sözlerini dile getirmişti. Anlaşmanın Dışişleri Komisyonunda 4.5.2017 tarihinde görüşülüp oy çokluğu ile kabul edildi. Tüm maliyet Katar Tarafından Karşılanacak Türkiye yapılan bu anlaşma gereği Katar’daki üsse askerimizi gönderecek ve üssün tüm maliyeti Katar tarafından karşılanacak. Katar ile askeri anlaşma yapılmadan önce de Suudi Arabistan’la da “çok kapsamlı” bir askeri anlaşma yapılmıştı. Katar’ın, Suudi Arabistan’ın liderliğindeki Körfez ülkelerinden biri olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Geçtiğimiz günlerde, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Muhammed Bin Selman, İran’ın “Savaşın Suudi Arabistan’a ulaşmasını beklemeden İran sınırları içerisinde gerçekleşmesi için çalışacağız” dedi. İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehgan bu söze tepki göstererek “Suudiler düşüncesizce bir harekette bulunurlarsa, Mekke ve Medine hariç, tüm krallıkları İran ordusu tarafından yok edilecektir” dedi” açıklamalarına yer vererek şu soruları yöneltti:

1- Katar’ın başkenti Doha’da kurulacak olan Türkiye- Katar Askeri Üssü’nün tüm maliyeti neyin karşılığında Katar tarafından karşılanacaktır?

2- İran ile Suudi Arabistan arasındaki askeri restleşme, çatışma ortamına dönüşüp Katar’a sıçradığında “ortak düşman”la mücadele diyerek Türkiye’de savaşa katılacak mıdır? Katılacaksa; Suriye’deki El-Bab bölgesinde olduğu gibi bizimle hiç ilgisi olmayan bir bölgede askerlerimizin şehit edilmesinden kim ya da kimler sorumlu olacaktır?

3- Katar ile yapılan askeri üs anlaşmasının 16. Maddesinde, “Anlaşmazlık ortaya çıktığı takdirde, bu anlaşmazlık istişare ve müzakerelerle çözülür. Bir yerel veya uluslararası mahkemeye ya da üçüncü tarafa başvurulamaz” denilmektedir. Katar’da askerimizin herhangi bir olumsuzluk yaşaması durumu neden uluslararası mahkemelerden kaçırılmıştır?

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER