300 TIR Kemiksiz Sığır Et İthaline Tepki

300 TIR Kemiksiz Sığır Et İthaline Tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çine İlçe Örgüt Başkanı Tayfun Şahin, devletin 300 TIR kemiksiz sığır eti ithal etme kararına tepki gösterdi.

CHP Çine İlçe Örgüt Başkanı Tayfun Şahin, devletin 300 TIR kemiksiz sığır eti ithal etme kararı aldığını ifade ederken alınan bu karara tepki göstererek, Ekonomik krizden dolayı üretici hayvanlarını kesmeye çalışırken, et ithal etmek ne anlama geliyor acaba?” dedi. Başkan Şahin, yapmış olduğu açıklamasında şunları söyledi: “Devlet 300 Tır lop et ithal etme kararı aldı. Buna göre Et ve Süt Kurumu, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izin verdiği veya izin vereceği ülkelerden 300 Tır taze soğutulmuş kemiksiz sığır eti ithal edecek. Et ve Süt Kurumu, bu 300 Tır etin gümrük işlemlerinin yapılması için hizmet alım ihalesi açtı. Ekonomik krizden dolayı üretici hayvanlarını kesmeye çalışırken, et ithal etmek ne anlama geliyor acaba?. 300 Tır etin hesabını yapacak olursak, ortalama olarak bir Tır 25 ton et alırsa 300 Tır et yaklaşık olarak 7500 ton et eder. Buda yedi buçuk milyon kilo et eder.

Döviz aşırı artmış, enflasyon yükselmiş bir durumdayken bunlara bağlı olarak ta yem ve maliyetlerin ikiye katladığı bir ortamda ithal edilen etin fiyatının iç piyasadan daha fazla olacağı da kesindir. O zaman akıllara şu soru geliyor. Acaba birilerinin elinde kalan etler peşkeş mi çekiliyor? Türk hayvan üreticisinin durumu zaten ortadayken et ithal etmenin başka da bir açıklaması olamaz sanırım. Bu konuda da şüpheye düşmemiz ihale için 24 saat süre verilmesinde yatmaktadır. Hizmet alımı ile ilgili duyuruyu 27 Eylül 2018’de yayınlayan Et ve Süt Kurumu, ihaleye son başvuru tarihini ise 28 Eylül 2018 saat 10.00 olarak açıkladı. Bu konunun uzmanlarının görüşü ise bu kadar kısa bir sürede bu kadar ton et için teklif hazırlanmasının mümkün olamayacağıdır. Bu durumda demek ki ihalenin verileceği firmanın belli olduğu şüphesi kaçınılmaz olmuştur.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130