banner323

Vücuttaki Saatli Bomba; Aort Anevrizması

Aort damarı hastalığının genelde 50 yaş üzeri insanlarda görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, bu hastalığın ne zaman ortaya çıkacağını kestirmenin çok zor olduğunu söyledi.

Vücuttaki Saatli Bomba; Aort Anevrizması
banner269
 Aort damarı hakkında değerlendirmelerde bulunan Memorial Dicle Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü doktorlarından Prof. Dr. Binali Mavitaş, Aort damarı hastalığının genelde 50 yaş üzeri insanlarda oluştuğunu söyledi.

Bu hastalığın ortaya çıkması halinde yaşamı tehdit ettiğini söyleyen Prof. Mavitaş, Aort hastalığının ne zaman ortaya çıkacağını kestirmenin ise zor olduğunu belirtti.

Aort damarı yaşamsal önem taşıyor

Aort damarı, kalpten çıktıktan sonra kanı vücuda dağıtmaktadır. Bu damarın çapı, kalpten çıktığı bölümde yaklaşık 2,5 cm genişliğindedir. Vücutta bu kadar geniş çapa sahip başka bir damar bulunmamaktadır. Vücudun bu en büyük damarı üzerinde hiç belirti vermeden oluşan kesecikler ve damar genişlemesi nedeniyle anevrizma riski de artmaktadır. Aortun bir bölümünde oluşabilecek ve anevrizma olarak tanımlanan, çatlama ve yırtılmalar dakikalar içinde kanın vücuttan boşalmasına yol açar ve yaşamı tehdit edebilir.

Göğüste ağrı, karında yumru hissi ile belirti verebilir

Anevrizmanın belirtileri genellikle kalp krizi ile karıştırılmaktadır. Teşhis, ileri tanı yöntemleri ile konulur. Bazen farklı bir sorun için yapılan tetkiklerle de belirlenebilir. Bazı hastalar karnında bir yumru olduğu şikayetiyle sağlık kurumlarına başvurabilir ki bu özellikle düşük kilolu kişiler için geçerlidir ve fiziki muayene sonucu da görülebilir. Muayenede fark edilmese de genellikle hastada sırt, göğüs ve karın ağrısı gibi çeşitli şikayetler ortaya çıkmaktadır.

Hastanın durumuna göre takip ya da ameliyat gerekir

Tedavi yöntemleri anevrizmaların türüne ve bulunduğu yere göre değişebilir. Oluşmuş bir anevrizmanın tedavi edilmesi ya da genişlemiş, balonlaşmış anevrizmanın geri çevrilmesi mümkün değildir. Bazı ilaçlarla yırtılma riski azaltılabilir. Örneğin; tansiyon kontrol altında tutularak, damar çapı çok ciddi bir genişliğe ulaşmamış kişilerin durumu takip edilebilir. Örneğin 5 cm olarak saptanan damar çapının durumu altı aylık kontrollerde BT ile ölçülebilmektedir. Bu sürede beklenenden daha hızlı bir genişleme olması halinde ise hedeflenen çap beklenmeden ameliyatla müdahale etmek gerekir.

Sigara ve kolesterol anevrizmaya neden oluyor

Anevrizma, normal kalp hastalıklarının risk faktörlerinden ayrı düşünülmemelidir. İleri yaşta, sigara ve kolesterol yüksekliği gibi nedenler anevrizmanın gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Özellikle sigara kullanımı, yüksek tansiyon ve obezite gibi risk faktörleri anevrizmaların erken yaşlarda ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Ancak bu istisnalara karşın, temel olarak bakıldığında aort anevrizmaları ileri yaş hastalığıdır.

50 yaşından sonra dikkat

Aort anevrizmasına daha çok 50 yaşından sonra rastlanmaktadır. Yüksek tansiyon hastaları, marfan sendromlu kişiler ile damar sertliği bulunan ileri yaştaki hastalar risk altındadır. Anevrizma açısından hipertansiyon hastalarının tansiyon seviyeleri kontrol altında tutulmalıdır. Marfan sendromlu veya damar sertliği gelişen hastalar ise belirli periyotlarda kontrolden geçirilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER