banner289

Gözlerinizi Koruyun!

Havuzu kullanan kişi sayısı ne kadar fazla olursa enfeksiyon riski o kadar artar.

Gözlerinizi Koruyun!
banner269

Hava sıcaklıklarının artmasıyla artan havuz kullanımının beraberinde göz enfeksiyonlarını da getirdiğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu bayram tatili öncesi korunma yöntemlerini anlatıyor.

Günümüzde havuzların büyük çoğunluğu kimyasal yöntemlerle (chlorid) dezenfekte edilmektedir. Fakat bu tek başına enfeksiyonlardan korunmak için yeterli değildir.  Havuzu kullanan kişi sayısı ne kadar fazla olursa enfeksiyon riski o kadar artar. Ayrıca havuza düşen kuru yapraklar, böcekler,  tozlar bakteri taşıyabilirler. İlaveten enfeksiyon kapmış bir yüzücüden diğerine de hastalık geçebilir.

Havuzlarda en sık gördüğümüz göz enfeksiyonu konjuktivittir.  Bu enfeksiyon viral veya bakteriyel olabilir.  Gözde kızarma, sulanma, yanma, çapaklanma ile seyreder.  Viral olanlar genellikle hafif klinik şikayetler yapıp 3-4 günde kendiliğinden geçebilir.  Eğer vücut direnci düşükse tablo ağırlaşıp haftalarca sürebilir.

Bakteriyel olanlar daha ciddi bir tablo oluşturur.  Mutlaka doktor kontrolü ve antibiyotik tedavisi gerektirir.

Nadiren acanthamoeba adlı bir parazit de enfeksiyon yapabilir.  Bu gözde özellikle kornea tabakasında çok ciddi yaralar oluşturup körlüğe kadar gidebilir.

Enfeksiyon dışında sudaki kimyasallarda alerji yapabilir, kontakt lensleri etkileyebilir.

Gözü korumak için; Gözü iyi çevreleyen yüzücü gözlüğü kullanmak gerekir. Kontakt lensleri havuzda yüzerken çıkarmalıdır. Kuruluğu engellemek için suni gözyaşı kullanmalıdır. Havuzdan çıkınca yüzü ve gözleri bol su ile yıkamalıdır. Her hangi bir enfeksiyonu olanlar havuzu kullanmamalıdır. Göz alerjisinin yoğun olduğu dönemde güneşten ve havuzdan korunmak gerekir. Kalabalık kullanımı olan havuzlarda özellikle hijyen şartlarına uyulup uyulmadığına dikkat edilmelidir. Havuz bakımları günlük yapılmalıdır. Havuzu kullananlar havuza girmeden önce mutlaka duş almalıdır. Giriş öncesi ayaklar için dezenfeksiyon havuzu olmalıdır.

 


Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2015, 09:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130

banner291