banner289

ADÜ, Kapak Koruyucu Kök Replasmanı Ameliyatı Başarıyla Gerçekleştirildi

ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesinde kapak koruyucu kök replasmanı ameliyatı başarıyla gerçekleştirildi.

ADÜ, Kapak Koruyucu Kök Replasmanı Ameliyatı Başarıyla Gerçekleştirildi
banner269
 Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine nefes darlığı ve çabuk yorulma şikâyeti ile başvuran ve aort anevrizması (Damar Genişlemesi) ile ileri derecede aort kapak yetmezliği saptanan 73 yaşındaki Ömer Karabacak, 19 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla sağlığına kavuşturuldu.

Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Ali Özkısacık hastanın, “Kapak Koruyucu Aort Kök Replasmanı (Kalpten Çıkan Ana Damarın Kalpten Çıktığı yer, kalbin çıkışı) ameliyatı ile sağlığına kavuşturulduğunu ve yaklaşık bir yıldır hastanemizde başarı ile uygulanan bu yöntemin ülkemizde az sayıda merkez tarafından uygulandığını” söyledi.

Prof. Dr. Erdem Ali Özkısacık yaptığı açıklamada, “Hasta Ömer Karabacak’ın ameliyatı esnasında kalp kapaklarının iyi durumda olduğunun saptanması nedeniyle aort(Kalpten çıkan ana damar) kapağını koruyarak sadece aort kökünü değiştirme kararı aldık ve 4 saat süren ameliyat sonrası hastanın 3 gün içinde yoğun bakımdan çıkarılarak servise alındı. Ameliyat sonrası yapılan tetkiklerde bir problem ile karşılaşılmadı ve kalp kapağında kaçak olmadığı gözlemlendi hastanın sağlığına kavuşarak, taburcu edildi.”

 Özkısacık, protez kapak kullanılan hastaların aksine “Kapak Koruyucu Aort Kök Replasmanı (Kalpten Çıkan Ana Damarın Kalpten Çıktığı yer, kalbin çıkışı)” ameliyatı geçiren hastaların, ameliyat sonrası dönemde kan sulandırıcı ilaç kullanmak zorunda olmadıklarına da dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130