banner323

İzinsiz SMS ve Reklam Gönderimine DUR Diyelim

Kaza Mağdurları Derneği Başkanı Ali Körükçü İzinsiz sms-e-posta ve sesli mesajlara dikkat çekti.

İzinsiz SMS ve Reklam Gönderimine DUR Diyelim
banner269
 Ali Körükçünün yazılı açıklaması aynen şöyledir:

İzinsiz SMS, e-posta ve sesli mesaj gönderen firmaların yasal yollardan uyarılması ve cezai işlemlerini değerlendiren Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Üyesi ve Kaza Mağdurları Sosyal Güvenlik ve Tüketici Hakları Derneği (KazaMağdurDer) Genel Başkanı Ali Körükçü; “tüketicilerin şikayetlerinin sonuçsuz kalmaması için şikayet formuna mutlaka ‘‘TACİR’’ olmadıklarını belirtmeleri; mesleklerini ve hangi şehirde bulundukları bilgilerini yazmaları gerekmektedir” dedi.

İzinsiz SMS, e-posta ve sesli mesaj gönderen firmalar ile ilgili şikayetleri inceleyen bakanlık yetkililerinin firma savunmalarını dikkate alarak yaptıkları değerlendirmelerde tüketicinin şikayetinin sonuçsuz kaldığı haberleri alınmaktadır.

Peki neden böyle  oluyor sorusunun cevabı ise dikkat çekici !!

Firmalar sms, email, sesli mesaj gönderimi vs hizmetlerini ‘‘tacir’’ sıfatı taşıyan kişilere yaptıklarını savunmalarında sıklıkla kullanarak bir yanılgının oluşmasına neden olmakta ve incelemeyi yapan yetkili de bu bilgiyi esasa ilişkin değerlendirerek cezai işlemden geri kalmakta ve karar vermektedir.

Peki mağdur olup da şikayette bulunan vatandaş ne yapmalı?

Öncelikle şikayet formunda ‘gönderenin e-posta adresini, tarihini ve gönderen firma bilgilerini’ eksiksiz ve açık olarak girmeleri; bunların ardından dikkat çekecek şekilde kendilerinin ‘‘TACİR’’ olmadıklarını belirtmeleri; mesleklerini ve hangi şehirde bulundukları bilgilerini muhakkak yazmaları gerektiğidir. Ayrıca tüketici gelen e-postanın ekran görüntüsünü de sisteme girebilecektir.

1 Mayıs'ta yürürlüğe giren 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015'de "Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik" kapsamındaki yasal hükümler çerçevesinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin şikayetlerini internet üzerinden iletebilecekleri bir sistem kurmuştur. Vatandaşlar kolayca kendilerine gelen ‘‘reklam SMS, e-posta ve sesli mesajları’’ şikayet edebilecektir.    (//tiss.gtb.gov.tr/gtb/giris.xhtml)

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130