Geleneksel 5.Oğlak ve Çoban Şenliği Hazırlıkları Tamamlandı

ADÜ Çine Meslek Yüksek Okulu, Çine Belediyesi ve Çine Gelişim Vakfı tarafından düzenlenen şenlik 4 Mayıs 2014 Pazar günü Çine’nin Kavşit Maahllesi'nde yapılacak.

Geleneksel 5.Oğlak ve Çoban Şenliği Hazırlıkları Tamamlandı
banner269
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Çine Meslek Yüksek Okulu, Çine Belediyesi ve Çine Gelişim Vakfı tarafından düzenlenen “Oğlak ve Çoban Şenliği”nin 5. Çine’nin Kavşit Mahallesi'nde yapılacak.

Oğlak ve Çoban Şenliği; çobanlık mesleğinin öneminin hatırlatılması, Anadolu kültüründe keçinin yerinin vurgulanması, keçi yetiştiriciliğinin içinde bulunduğu sorunlara dikkat çekilmesi amacıyla Adnan Menderes Üniversitesi tarafından yürütülen “Kavşit Köyü ve Yöresi Keçicilik Projesinin” tanıtılması ve projenin yürütüldüğü köylerdeki yetiştiricilerin onurlandırılması amacıyla yapılıyor.

Projede kapsamında üretilen damızlık teke ve keçilerin geçişi ve tanıtımıyla başlayacak şenlik, “En Güzel Oğlak” yarışmasıyla devam edecek, çoban türküleri, kaval dinletisi, halk oyunları gösterilerinin yanında sürpriz sanatçılarında sahne alacağı şenlik, Ayna Grubu ve Ankaralı Ayşe konseriyle sona erecek.

Geçen yıllarda köftecisinden kitapçısına kadar pek çok esnafın stant açtığı, köylülerin kendi ürünlerini sattığı bir köy pazarının kurulduğu şenlik yaklaşık 15 bin kişinin katılımıyla bir fuar alanı havası içinde geçmişti. Eşiz Kavşit manzarası ve çam ağaçları altında Kavşit Yaylasında güzel bir gün geçirmek isteyen vatandaşların geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda şenliğe büyük ilgi göstermesi bekleniyor. Çine Belediyesi’nin Çine’den ulaşımı otobüs ve minibüslerle ücretsiz olarak sağlayacağı bildirildi.


Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2014, 00:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130