Çine’nin 7 Mahallesi’ndeki, 10 Yıllık Tapu Sorunu Çözüldü

Çine’nin 7 Mahallesi’ndeki, 10 Yıllık Tapu Sorunu Çözüldü

AK Parti Çine İlçe Başkanı Mehmet Tosun, Çine’nin kanayan yarası haline gelen tapu mağdurları ile ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı.

AK Parti Çine İlçe Teşkilat Başkanı Mehmet Tosun ve yönetim kurulu üyeleri, yaklaşık 10 yıldır Çine’nin kanayan yarası haline gelen ve 10 Aralık 2018’de resmi gazetede yayınlanarak çözüme kavuşan tapu mağdurları konusunda hem bilgilendirme hem de yanlış bilinen bilgi kirliliğini ve bundan sonraki süreç ile ilgili istişare toplantısında Kahraman, Yolboyu, Evciler, Karakollar, Çaltı, Kuruköy, Yağcılar Mahalle Muhtarları ve mahalle başkanlarıyla bir araya geldi.

“Toplamda yaklaşık 599 tapu iptal edildi”

10 yıldır Çine’nin kanayan yarası olan tapu mağdurları ile ilgili AK Parti Çine İlçe Teşkilat Başkanı Mehmet Tosun, “2008 yılında davaların ilk açıldığı tarihten itibaren 2010-2011-20012-2013 yıllarında bu davalar kesinleşmeye başladı. 1986 yılında Valilik kararı ile vatandaşlarımıza verilen imar affı uygulaması ile vatandaşlarımıza verilen tapular yine devletin başka bir kurumunun hazine avukatı tarafından açılan davalarla gerekçe bir müfettiş raporuna dayandırılarak açılan davalar vardı. Biz AK Parti Hükümeti olarak insanımızın, vatandaşımızın yanındayız diye ‘İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın’ prensibiyle hareket eden bir devletiz. Ama gelinen noktada bu davalar açıldı. Özellikle 2011 seçimlerinden başlamak üzere her seçim sürecinde bu mahallelere gittiğimiz de hep karşımıza çıktı. 7 Mahallemizde bu tapular iptal edildi. Karakollar Mahallesi’nde 169 tane, Kahraman Mahallesi’nde 160 tane, Yolboyu Mahallesi’nde 123 tane, Çaltı Mahallesi’nde 51 tane, Yağcılar Mahallesi’nde 47 tane, Evciler Mahallesi’nde 46 tane ve Kuruköy Mahallesi’nde 3 tane toplam 599 tane bu süreçte tapu iptal edildi. Sonuçta vatandaşımız mağdur edildi. Vatandaşımız bu konuda sonuna kadar haklı dedik. Bütün seçimlerde önümüze gelen bu sorun için hem vekillerimiz hem biz çözmek için hep söz verdik. Bu sorun tabi ki kanuni düzenleme olmadan düzenlenemeyecekti. Bu durum AK Parti Hükümeti’nin hatasıyla oluşmuş bir durum değildi. Ama çözüm mercii bizler olduğumuz için hep bize yüklenildi. Hatta 2017 yılında Kahraman Mahallemizi ziyaretimizde şunu söylemiştim;’2019 yerel seçimlerine kadar bu iş çözülecek, çözemezsek ben hala ilçe başkanı olursam ben bu mahalleye oy bile istemeye gelmem’ dedim. Allah’a şükür sözümüzü tuttuk” dedi.

“Çine İçin Özel Kanun Çıkarıldı”

Çine’de tapu mağdurları için özellikle çıkan yasa ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Mehmet Tosun, “Bu kanunun çıkartılmasında Ankara’da il olarak güçlü olmamız gerektirir. 24 Haziran Genel Seçimlerinden sonra Ankara’da biraz daha güçlendik. 4 tane milletvekilimiz oldu, KİT Komisyon Başkanımız, Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyemiz ve Komisyonlardaki diğer vekillerimizin de etkin çalışmalarıyla bu tapu kanunu öyle çıkarılabildi. Bu kanun neler getirdi; 10 Aralık 2018 tarihli 30621 Sayılı Resmi Gazetede 7153 Sayılı Kanunun 19. Maddesinde yer alıyor. Bu maddede 25.02.1998 tarihli 4342 sayılı Mera Kanununa geçici 4. Madde eklendi. Bu geçici 4. Maddenin üç tane önemli özelliği var. Birincisi, bu kanun Çine’ye özel çıkarılan kanundur. Kanun aynen şöyle başlıyor; Aydın ili Çine ilçesi Kahraman, Yolboyu, Evciler, Karakollar, Çaltı, Kuruköy, Yağcılar Mahalle olarak geçirilerek başladı. Bizler için özel bir kanun. İkincisi, kanunun içinde hem şimdi ki durumu çözen hem de bundan sonra muhtemel olabilecek anlaşmazlıkları da çözüm getiren bir kanun olarak geçti. Burada dava açılmaz, açılan davalardan vazgeçilir ve eğer davalar kesinleşti ise yani tapular iptal edildi ise önceki kayıt maliklerine yada kayıt maliki vefat etti ise kanuni mirasçılarına bedelsiz aynen iade edilir. Dolayısıyla bizim tapu mağduru meselemiz bitti. Üçüncü olarak da, Mera komisyonu bir komisyon kuracak gerçekten buraların mera, yayla veya kışlak olarak kullanımının teknik açıdan mümkün olmadığı mera komisyonu tarafından tespit edilecek ve bu raporlar doğrultusunda meradan, tapuya yazı gönderilerek bu tapular iade edilmeye başlanacak.”

“Tapuların İade Süreci Hemen Başlayacak”

Kısa zamanda çalışmalara başlayıp, tapuları iade edileceğini belirten Başkan Tosun, “Mera komisyonu harekete geçmiş durumda. Alt komisyon (Teknik komisyon) oluşturuldu. Bu komisyon tespitlerini yaparak, raporunu oluşturarak komisyona sunacak. Ocak ayı içerisinde ilk mera komisyonu toplantısında da karar alınarak bu iş bitirilmiş olacak. Bu süreçte mahallelerde Tarım İl Müdürlüğü ve Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından ilgililer ile özellikle toplantılar yapılarak bilgilendirilecek. İlgili kurumlara yazıları yazılarak tapuların iade süreci başlamış olacak. AK Parti Aydın Milletvekillerimiz 24 Haziran sonra çok emek sarf ettiler. KİT Komisyonu Mustafa Savaş’a, Komisyon Üyemiz Bekir Kuvvet Erim’e, MKYK üyesi Metin Yavuz’a ve Tarım Komisyonu üyesi Rıza Posacı vekillerimize, bu kanun çıkarken destek olan Cumhur İttifakı’nın Milletvekillerine, komisyon üyelerine, Bakanlarımıza, muhtarlarımıza ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çine’mize hayırlı uğurlu olsun“ diye konuştu.

“Belediyeler Köstek Oldu”

Belediyelerin destek olacakları yerde hep köstek olduğunu da vurgulayan Başkan Tosun, “ Belediyelerin tutumu nasıldı bu süreçte? Tapu mağdurları konusunu hep kaşıdılar, her seçim öncesinde ‘tapular verilmeyecek, tapularınız iptal edildi’ diyerek hep kullandılar. Bu mağduriyetlerden hep siyasi bir rant elde etmeye çalıştılar. Sanki tek sorunlu biziz. Aslında Belediye de bu işe bir çözüm getirebilirdi. 2014 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Kahraman Mahallesi’nde geldi ve konuşma yaptı, ‘tapu mağdurlarına 6 ay içerisinde tapularınızı vereceğim ‘ demişti. Üzerinden 4 yıl geçti bir tek adım atmadılar. Belediyeler mesela köy yerleşik alanı planları yapıp, bunların ot bedellerini mera komisyonuna yatırarak en azından bu tapuların mera vasıfları kaldırılarak hazineye geçmesini sağlaya bilirdi. Hazineye geçtikten sonra biz bunları milli emlak kanalıyla çok cüzi miktarlarla kıymet taktir komisyonlarına, bu vatandaşların mağdur olduğunu bildirerek bu tapuları iade ettire bilirdik. Ama çözüm yerine tapu mağdurlarını hep siyasi olarak kullandılar. İnşallah Büyükşehir Belediye Başkanının ve CHP Milletvekillerinin bu kanundan haberi vardır. Hiçbir açıklama yapmadılar şimdiye kadar, duymadık, görmedik” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130