banner289

Çine’de 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 93'üncü yıl dönümü Çine’de sade bir törenle kutlandı.

Çine’de 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı
banner269

30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 93'üncü yıl dönümü Çine’de sade bir törenle kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı töreni Çine Hükümet Meydanında kutlandı. Törene Çine Kaymakamı Özkan Demir, Çine Garnizon Komutanı Pilot Yüzbaşı Osman Olgun, Çine Belediye Başkan Vekili Burhan Kandemir, Belediye Meclis Üyeleri, kaymakamlık daire amirleri, okul müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Uzman Çavuş Murat Toprak, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına temel teşkil eden, 30 Ağustos 1922'de kazandığımız Büyük Zafer'in 93. yılını ulusça kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz. İşgal güçleri girdikleri her yerde adeta tarihi kinlerini kusarcasına kadınımıza, yaşlımıza, çocuklarımıza dünyada eşine az rastlanır işkence, zulüm ve hakaretlerde bulunmuşlardır. İşte böylesine umutsuz görünen, üzerimizde kara bulutların dolaştığı bir ortamda Mustafa Kemal ve onun dava arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak "Ya İstiklal, Ya Ölüm" parolasıyla aydınlığa giden yolu aralamışlardır. Bu bağımsızlık ve aydınlık mücadelesinin ilk hedefi son neferine kadar düşmanı güzel ve kutsal vatanımızdan atmak şeklinde belirlenmiştir. Süregelen savaşların sonuncusu olan Sakarya Meydan Muharebesi de hedefimize ulaşmaya muktedir olduğumuzu, milletimizin istiklali uğruna kanının son damlasına kadar mücadeleye devam edeceğini ispatlamıştır. İşte kazanılan zaferi muhteşem kılan unsur, harbin; kadın, çocuk, yaşlı demeden milletçe topyekün bir savaş olarak icra edilmiş olmasıdır. Türk ulusu bu meydandan da Ulu Önder'inin liderliğinde alnının akıyla çıkmayı başarmıştır. Türk tarihine altın harflerle yazılan bu zaferin çok önemli siyasi ve askeri sonuçları olmuştur ve bu sonuçların günümüze de yansımakta olduğu gözlenmektedir. Bu zaferle, Türk ulusunun son neferine kadar yok edilmedikçe, Türk'ün istiklalinin elinden alınamayacağı, Türklerin yalnız askeriyle değil, milletiyle topyekün olarak savaştıkları bir kere daha ispatlanmıştır. 30 Ağustos Zaferini bize armağan eden kahramanlıklarla dolu tarihimiz, yeni bir çığır açan bayrağımız; korkusuzluğun, yurteseverliğin, bir efsanesi, bir destanı olmuşlardır. Sonsuza dek minnet ve şükranla anılacaklardır. Bu kutsal ve tarihi gün vesilesiyle ulusça başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere, dava arkadaşları ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları şad olsun" dedi.

Konuşmanın ardından 30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili şiirleri Mehmet Tuncer Anadolu lisesi öğrencisi Ahmet Göçmen ve 70. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Gülnihal Özdemir tarafından okundu.Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2015, 02:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130

banner291