Çine’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenle Kutlandı

Çine’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenle Kutlandı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94. Yılı, tüm ülke genelinde olduğu gibi Çine’de de törenlerle kutlandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından kutlamalar İlçe Protokolü’nün öğrencileri ve halkı kutlamasıyla başladı. Bu yılki kutlamalara havanın kapalı ve soğuk olması nedeniyle halkın ilgisinin az olduğu görüldü. Çine Yüksel Yalova Stadı’nda düzenlenen törene CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, Çine Kaymakamı Özkan Demir, Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, Çine Garnizon Komutanı Cumali Nacak, Çine ilçe Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Soydan Hekim, Çine İlçe Emniyet Müdürü Fevzi Yurtseven, Çine Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mertcan Sönmez, Çine ilçe Milli Eğitim Müdürü Şakir Sait Üstündağ, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri ve Çineliler katıldı.

Çine Kaymakamı Özkan Demir törende yaptığı konuşmada Cumhuriyetin ilanının Türk milletinin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarında biri olduğunu ifade ederek Cumhuriyetin büyük fedakarlıklar sonucu kurulan bir başarı öyküsü olduğunu söyledi.

“Cumhuriyet Milletimizin Tarihsel Çıkış Yoludur”

Demir, “1. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan, toprakları kağıt üzerinde paylaşılmış ve ülkesinin pek çok yeri işgale uğramış olan, türlü imkansızlıklar içindeki büyük milletimiz, büyük Atatürk’ün önderliğinde tarihte eşine az rastlanan ve pek çok millete örnek olmuş bir kurtuluş mücadelesi vermiştir. Kurtuluş savaşımız, uzun süredir, yenilgi yüzü görmeyen ve dünyaya efendilik taslayan ittifak halindeki birden çok emperyalist devlete karşı verilmiş bir bağımsızlık mücadelesidir. 1. Dünya savaşından alınan galibiyetin şımarıklığı ve sınır tanımazlığı ile hareket eden bu güçler, Osmanlı Devleti’nden arta kalan bir avuç büyüklüğündeki Anadolu topraklarını da işgal etmek istemişler, tüm tarihi boyunca özgür ve bağımsız yaşamış olan milletimizin boynuna esaret zincirlerini takmaya kalkmışlardır. Vatan topraklarından atılmak istenen Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti’nin 29 Ekim 1923’de kurulmasıyla yeniden doğmuştur. Cumhuriyet milletimizin tarihsel çıkış yoludur. Askeri ve siyasi bir deha olan Mustafa Kemal Atatürk önder kişiliği ile bu yolun dünya ile birleşmekten, uluslararası yarıştan kopmaktan bilim ve çağdaşlıktan geçtiğini işaret etmiştir. “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır “ diyen büyük Atatürk’ün en büyük eseri Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’dir. Kuşkusuz ülkemiz değişen dünya stratejileri ve diğer pek çok nedenlerle içte ve dışta bölücü terör başta olmak üzere sorunlar da yaşanmaktadır. 15 Temmuz gecesi yaşadığımız dış güçlerin güdümündeki FETÖ terör kalkışması da bu sorunların bir tezahürüdür. Halkımız ve aziz milletimiz 15 Temmuz gecesi canı ve kanı pahasına Cumhuriyetine ve idaresine sahip çıkmış hakimiyetin kayıtsız şartsız milletimize ait olduğunu dosta, düşmana ve tüm dünyaya geçmişte olduğu gibi bir kez daha göstermiştir. Bütün dünya şunu çok iyi görmüştür ki, devletimizin ve halkımızın Cumhuriyeti sahiplenme ve yaşatma azmi her zamankinden daha da güçlüdür. Türkiye Cumhuriyeti, bir dünya devleti olarak laik, çağdaş, üretken, gelirini adaletle paylaşan, insan hak ve özgürlüklerini tam olarak kullanma gayretiyle, barış içinde bir ülke olarak parlak geleceklere layıktır. Milletimiz olanakları ve toplumsal dokusu ile bu atılımı gerçekleştirecek güce sahiptir ve bu önü kesilmez bir yoldur.

Bu büyük günde, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü ve dava arkadaşlarını 15 Temmuz Demokrasi şehitlerimizi ve kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet ve şükran duyguları içinde saygıyla anıyoruz” diye konuştu.

Konuşmanın ardından öğrenciler günün anlam ve önemine ilişkin şiir ve konuşmalar yapıldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla okullar arasında düzenlenen Resim, Şiir ve Kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere İlçe Protokolü tarafından ödülleri verildi.  Ardından efeler halk oyunları gurubu ve okulların halk oyunları ekipleri gösterilerini sundu. Kutlamalar resmigeçit töreniyle sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2017, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner150

banner130