banner323

Çine SGK’dan Muhtarlara bilgilendirme

Çine SGK’dan Muhtarlara bilgilendirme
banner269

Çine Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Kamil Şenoğlu ve Şef Nezahat Soylu Çine Muhtarlar Derneği binasında 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırmasına ilişkin kanun hakkında bilgilendirme toplantısı yaparak, kanun hakkında açıklamada bulundular.

Merkez Müdürü Şenoğlu, yeni kanun düzenleme ile SGK alacaklarını kapsayan yapılandırmaya başvuru süresinin 1 Eylül’de başladığını söyledi. Yapılandırmanın SSK; BAĞKUR, Genel Sağlık Sigortası (GSS), Sosyal Güvenlik Destek primi, isteğe bağlı sigorta primi, topluluk sigorta primi ve idari para cezaları borçlarını kapsadığını dile getiren Şenoğlu, “Bu yeni yapılandırma, 30 Haziran 2016 ve bu tarihten önceki dönemlere ait ödenmemiş prim borçlarını esas itibarı ile içine alıyor. Kesinleşmiş ve tahakkuk etmiş borçlar, bu kanun kapsamında yeniden yapılandırılıyor” dedi.

Şenoğlu, yapılandırmanın nasıl olacağına ilişkin açıklaması şöyle; “Bu yapılandırma kanunu ile gecikme zam ve cezalarının yerine o dönemlerde gerçekleşen yurtiçi fiyat endeksi rakamları uygulayarak gecikmeleri tekrar güncellemiş olacağız. Burada özellikle enflasyon oranlarının, gecikme cezalarımızdan daha düşük olmasından dolayı bir indirim zaten söz konusu. Vatandaşlarımız bu şekilde yapılandırılan prim borçlarımızı gerekirse peşin veya taksitle ödeyebilirler. Peşin ödemelerde bir artı indirim daha söz konusu olacak. İlk taksit ve peşin ödeme süresi bu yılın sonuna kadardır. Yılın son günü hafta sonuna denk geldiği için 2 Ocak 2017 tarihine kadar peşin ödemelere ayrıca enflasyon oranında uyguladığımız güncellemelerin sadece yarısını ödeyerek borçlarından kurtulma şansları olacak. Bu daha önceki son iki prim yapılandırılmalarında olmayan yeni bir uygulamadır. Vadeli ödemek isteyen işveren ve esnafımız da bu şekilde ödeyebilir. Enflasyon ile güncellediğimiz asıl enflasyon tutarını iki aylık dönemler halinde ödeme yapabilecekler. Böylece; 6 taksit (12 ay), 9 taksi (18 ay), 12 taksit (24 ay) ve 18 taksit (36 ay) vade ile ödenebilecek.

İdari Para Cezalarında da ekstradan bir indirimin söz konusu olduğunu ifade eden Şenoğlu, idari para cezalarını yapılandıran işverenler bu cezaların sadece yarısını ödeyeceklerini belirtti. Şenoğlu ayrıca, “Eğer bunları peşin öderlerse enflasyon farkının yarısını ödedikleri için ikinci bir indirme kavuşmuş olacaklar. Bu yapılandırmanın getirdiği en önemli yeniliktir” hatırlatmasında bulundu.

GSS prim borçları için Müdür Şenoğlu, “Bütün vatandaşlarımıza ben şunu hatırlatmak istiyorum. Çalışmadığınız yani herhangi bir sigorta koluna tabi olmadan boşta geçirdiğiniz bir süre varsa sizin adınıza GSS borcu çıkmış olabilir. Vatandaşlar e-devlet üzerinden borçlarını öğrenebilirler. Gelir testine gidilmediği için adlarına prim borcu çıkanlar 4 ay içerisinde gelir testine müracaat ederlerse sanki zamanında gelir testine müracaat etmiş gibi adlarına çıman bütün borçlardan kurtulmuş olacaklar. GSS prim borçları olanlar da prim borçlarını yapılandırabilirler. Sadece borç asıllarını peşin ödeyebilirler ya da hiçbir vade farkı ve gecikme faizi uygulanmaksızın borçlarını 12 takside bölerek ödeyebilirler. Bu da onlara getirilmiş özel bir uygulama. Bu da ilk kez uygulanıyor. O yüzden bütün vatandaşlarımız bu yapılandırmadan faydalansın.”

30 Haziran 2016 ve önceki dönemlere ait olan GSS prim borçları, ister daha önce yapılandırılmış olsun ve olmasın, bütün bu haklar bu borçluları da sağlanmış olacak diyen Şenoğlu, gelir tespiti müracaat süresinin bu yılın sonuna kadar onlara da tanındığını vurguladı.

Yapılandırmanın süresi ile bilgi veren Şenoğlu, “GSS dışındaki yani işverenlerinizin, esnafımızın, çiftçimizin borçlarını yapılandırma başvurusunun son günü 31 Ekim 2016 tarihidir. 31 Ekim gününe kadar borçlularımız gelip borçlarını yapılandırabilecekler. Özellikle işverenlerimiz e-sigorta üzerinden bizim onlara verdiğimiz şifrelerimiz var. Oradan da müracaat edilebiliyor. Müdürlüklerimize gelerek yapılandırma başvurusunda bulunabilir ya da posta yoluyla başvurulabilir. Ancak bunu son güne bırakmayınız. Çünkü gerçekten İl Müdürlüklerimizde ve Merkez Müdürlüklerimizde aşırı bir yığılma oluyor. Hem vatandaşlarımız hem de kurum işlemleri yavaşlıyor” dedi.

SGK ile Ziraat Bankası arasında protokol imzalandı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arısında imzalanan protokolle, yeniden yapılandırma kapsamındaki 4B’li (BAĞ-KR) vatandaşlara, borçlarını ödeyip emekli olabilme imkanı sağlandı. Yapılan protokol ile prim borcundan dolayı emekli olamayan BAĞ-KUR kapsamındaki kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkar ve çiftçilere herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanarak emekli olma imkanı getirildi. Bu imkandan yararlanmak isteyen sigortalılar Sosyal Güvenlik İl ve Merkez Müdürlüklerimize başvurarak alacakları ‘Prim Borcu Ödeme Halinde Emekli Olabilecek’ yazısıyla Ziraat Bankası şubelerine müracaat edebilecekler. Bu imkandan ayrıca, birikmiş prim borcunu ödemesi 4B’den yaşlılık aylığı bağlanabilecekler, 4B prim borcunu ödemesi durumunda 4A’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek, askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecekler ile durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecekler de yararlanabilecek.

Muhtarlara ‘Sosyal Güvence’ istiyor

Çine Muhtarlar Derneği Başkanı Muammer Karadeniz, birçok muhtarın sosyal güvencesi olmadığını belirterek muhtarların sigortalarının devlet tarafından yatırılmasını istediklerini söyledi.

Başkan Karadeniz 55 Milletvekiline bu konu hakkında dilekçe gönderdiğini, bunlardan 8 tanesinin geri döndüğünü belirtirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bu sorunu bizzat kendisinin ilettiğini söyledi. Karadeniz, hem avukat hem de milletvekili ile görüşmelerinde; “Devlet muhtarların sosyal güvencelerini ödemediğini değimdim. Sizler geriye dönük dava açsanız bu dava kazanacağımızı söyledi. Bizim dava ile işimizin olmadığını söyledim. Bizim istediğimiz yasa olarak çıkması. Şimdi ormana geçici işçi alınıyor ve devlet adına çalışıyor onun sigortasını yatılıyor. Bizlerde devlet için çalışıyor ve kamu hizmeti yapıyoruz. Bizim sigortalarımızı niye ödenmiyor? Cumhurbaşkanımıza ve 55 milletvekilimize bu konuyu ilettim, inşallah mecliste konulur ve bizim için en iyisi olur” dedi. 
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2016, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130