banner323

Çine Adnan Menderes Barajı’nda su seviyesi yükseldi

Çine Adnan Menderes Barajı’nda su seviyesi yükseldi
banner269

Çine’de son haftalarda etkili olan yağışlı havalar çiftçilerin yüzünü güldürürken, barajların da doluluk oranları yükselmeye başladı. Çine Adnan Menderes Barajı’nda su seviyesi yüzde 31,3’e yükseldi.

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden birisi olan Aydın ve ilçeleri yeni yılın ilk aylarında görülen yağışlar yüzleri güldürdü. Özellikle yüksek kesimlerde etkisini gösteren kar yağışları ilerisi için umut verdi. Geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklık ile birlikte sulama sezonunda çiftçiler zor günler geçirirken, barajlardaki doluluk oranlarının 2021 yılına göre üst seviyede olması umut verdi. Yaşanan kuraklık barajlardaki doluluk oranlarına da yansırken son 10 yılın en düşük su seviyesi ise 10 Ocak 2021 tarihinde yüzde 18 olarak ölçülürken, yeni yılın ilk haftalarında ise bu oran 10 Ocak 2022 itibariyle yüzde 19 olarak gerçekleşmişti.

Su seviyesi 31,3’e yükseldi

2022 yılının Ocak ayının ilk çeyreğinde Çine Adnan Menderes Barajı yüzde 17 doluluk oranına sahipken, son haftalarda görülen yağışların ardından, Çine Adnan Menderes Barajı’nda ise yüzde 31,3 seviyesine yükseldi. Yağışların Şubat ayı içerisinde devam etmesi öngörülürken, barajların tam kapasiteye yakın şekilde dolması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130