Aydın Çineliler Derneği, Çine İçin Kampanya Başlattı

Aydın Çineliler Derneği, Çine İçin Kampanya Başlattı

Aydın Çineliler Derneği, Çine’nin nüfusunu 50 bin olması için kampanya başlattı.

Efeler Günbahçesi Kafe'de Aydın Çineliler Derneği tarafından düzenlenen topladı da Çine’nin nüfusunun 50 bine ulaştırılması için kollar sıvandı. Toplantıya, Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Okan Atay, Çine Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Bircan Öter, Çine Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Atıgan ile Meclis Başkanı Salih Gökbel, Akçaova Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Nail Uzun, AK Parti Çine İlçe Başkanı Mehmet Tosun, CHP Çine İlçe Örgütü Başkanı Tayfun Şahin, Demokrat Parti Çine İlçe Başkanı Ahmet Zühtü Soydar, Eysim Mineral Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Demir, Çineliler Derneği Başkanı Altuğ Karaköse ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Toplantıya ilçe nüfusunu artırmak için yapılması gerekenleri konuşularak herkes ilçeye göç için kaç kişiye ikna edeceği noktasında sözler ve rakamlar verdi.

Öncelikle kendi nüfus kaydını Çine’ye aldıracağının sözünü veren Çineliler Derneği Başkanı Altuğ Karaköse, “Belediye başkanımız Enver Salih Dinçer ile birlikte bir kampanya başlatmaya karar verdik. Kampanyamız geçici palyatif bir çözüm. Bu geçici bir çözüm ama bizim bir kaç ay içerisinde nüfusumuzu 50 binin üzerine çıkartmak zorundayız. İnanın gazete sayfalarında bir ölüm haberi gördüğümde içim cız ediyor. Ben Çine Akdam Mahallesindenim ve bu 48 haneli bir mahalle. Burada yaşlı biri öldüğü zaman bir kapı tamamen kapanıyor. Biz nüfusumuzu 50 binin üzerine çıkartmak zorundayız. Çine, yeryüzünün altındaki en güzel gökyüzü ilçemize ait. İlçemiz aynı zamanda şehir merkezine 36 kilometre, büyükşehirde yaşayanlar bilir, bir yerden bir yere gitmenin zorluğunu ve ilçemizin böyle bir sorunu da yok. Kanserden uzak durmak için 650 rakımın üzerinde yaşamak zorundayız ve ilçemizin bu yönde çok özellikleri, yaylaları da var. Benim üç ayrı adresim var mesleğim gereği. Bunun bir tanesi ilk adresim olması gerekiyor, bunu da en kısa sürede gerçekleştireceğimiz sözünü veriyorum” şeklinde konuştu.

Çineli her vatandaşa çağrıda bulunan Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, “Çeşitli nedenlerle diğer il ve ilçelere yerleşmiş durumda olan vatandaşlarımıza hak veriyoruz. Ancak, Çine’nin yetkilileri olarak bizim de onlardan bir ricamız olacak. İlçemizin nüfusu her yıl üç yüz kişi azalarak 2017 verilerine göre 49.540’a geriledi. Büyükşehir yasasına göre 50 bin ile 100 bin arası nüfus oranı kriterler ayrı, 50 bin altı için ayrı.50 bin nüfusun altındaki faktör, temsil oranı ve yatırımlar noktasında. Şuan büyükşehir belediye meclisinde 5 + 1 kişi ile temsil ediyoruz. Bu da Meclisin yüzde sekizine tekabül ediyor. Biz, 1 Ocak itibariyle 50 binin altında kalmaya devam edersek mecliste temsil sayımız 3 + 1’e düşecek. En büyük faktör bu, yani sözümüz birazcık daha kısalmış olacak, bunun yanı sıra ilçemiz daha az yatırım alacak. Bu nedenle bir kampanya başlattık. Biz bu noktada üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Herkesin bu seçimlere mahsus bu soruna destek vermesi gerekiyor. Daha sonraki süreçte bu sorunu yaşamayacağız, çünkü ilçemize az da olsa Çineli olsun olmasın göç talepleri var. Yaşanabilir ilçeler başında geldiğimiz için bu daha da artacağına inanıyorum ve nüfus sorunu da yaşamayacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 20:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130