banner323

Akçaova boğalar arenaya indi

Kıran kırana geçen güreşler yoğun ilgi gördü

banner269

Türkiye’de Aydın, Muğla ve Artvin’de yoğun olarak düzenlenen boğa güreşi festivalleri havaların ısınması ile başladı Akçova’da sezonun ilk güreşinde arenaya inen boğalar kıran kırana güreşirken piknik havasında geçen güreşleri binlerce kişi izledi.

Çine Akçova Mahallesi’nde bu yıl 2.’si düzenlenen güreşlere Aydın ve Muğla ve İzmir ilerinin değişik ilçe ve köylerinden yaklaşık 110 boğa katıldı. Sabah saatlerinde miniklerin güreşleri ile başlayan boğa güreşleri akşam saatlerine kadar devam etti. Akçaova Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Nail Uzun’un boğası Civciv güreşlerde galip geldi. 2017 Akçaova 2. Boğa Güreşleri ağalığını Aydın Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Altan Bilgen bin 200 liraya aldı.

Güreş organizesini yapan uzmanlar ve hakem heyeti tarafından kilo, yaş ve boynuz durumlarına göre gruplandırılan boğalar sırası ile arenaya inip rakipleri ile kıran kırana güreş tuttular. Heyecanlı anların da yaşandığı güreşlerde zaman zaman rakibinden korkup izleyicilerin üzerine doğru kaçan boğalar heyecanlı anların yaşanmasına neden olurken güreşlere erkeklerin yanı sıra bayanlar da yoğun ilgi gösterdi.

Özel müsabakaların da düzenlendiği güreşlerde dereceye giren boğaların sahiplerine kupaları törenle verildi. Aynı zamanda tarihi bir Yörük kültürünün de yaşatıldığı boğa güreşi festivalinde değişik illerden gelen yüzlerce kişi aylar sonra gerçekleştirilen ilk güreşte birbiri ile kaynaşıp hasbıhal etti.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2017, 22:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130