Ey Çineli göçme! Artık yenileşme zamanı

Atatürk’ün bilinen bir sözü vardır.

“Medeniyet yolunda başarı, yenileşmeye bağlıdır.”

Yenileşmek ve değişim Çine’nin ihtiyacı olan en temel gereksinimdir. Fakat bu değişim evvela Çine’deki tüm söz sahiplerinde başlamalı ve tüm halka da Çine’nin çehresine de doğru orantıda yansımalıdır.

En basidinden değişim fitilini tutuşturması gerekenler şunu kafasına iyice yazmalıdır.

Değişim kendimizden başlamadığı sürece Çine’ye hiçbir değer katılamayacaktır. Sabit fikirli, menfaat düşkünü ‘ben yaptım oldu’cuların teraneleriyle yıllardır avutulan Çineli, artık değişimin sözde değil özde ve kalıcı olmasından yana hemfikirdir.

Çine’yi köy olmaktan kurtaracaksak, Çine’ye değer katacaksak herkes üzerine düşen görevi yapmalı. Sosyal Belediyecilikten söz eden bir belediye başkanı radikal kararlar almalı ve çözümü tıkayan süreçlerin ortadan kaldırılması konusunda nihai sonuçlara yoğunlaşarak akılcı uygulamalara bir an önce başlamalıdır. Oy kaygısı ile sorunların çözümünden geri adım atılmamalıdır.

Çine’nin daha modern, daha yaşanılır bir hale gelmesi için hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmadan, yardakçıların telkinlerine kulak tıkayarak somut adımlar atılmalıdır.

Mesela hepimiz biliriz ki Çineliler, baharın göz kamaştıran ahengi içinde soluğu adalarda modalarda değil Asar’daki mesire alanında alacaktır. Peki bu mesire alanı günün ve haftanın stresini atabilme umuduyla Asar’a akın edecek olan Çineli’ye ve bahara hazır mıdır?

Gerekli çalışmalar yapılmış mıdır?

Şehiriçi trafik sorununun çözümü konusunda neler düşünülmektedir? Bir kere şehir içindeki trafik işaret ve levhaları düzenlemeden bu iş halledilemez. Bu sorun geçiştirip, göz ardı edilerek çözümlenemez.

Olumsuzluklardan siyasi rant elde edilmemeli aksine bireysel menfaat göz ardı edilerek Çine’nin sorunlarının çözüme kavuşması noktasında sağduyulu olunmalıdır.

Yine bir sıkıntıdan söz etmem gerekiyor çünkü Çineli’den bu konuda ortak ses çıkıyor.

Belediye haporlöründen reklama ve lüzumsuz anonslara ne gerek var?

Hastası var, sağı var, cenazesi var, mevlidi var. Kaldı ki Belediye’nin reklam panoları dururken, Taksi Durağı Meydanı’ndaki dijital reklam panosu ve yerel gazeteler varken, halen Belediye haporlöründen gürültü kirliliğine çanak tutulması abesle iştigaldir, sosyal belediyecilik anlayışı ile bağdaştırılamaz.

Çine’nin göç vermesi de bir değişimdir fakat gelişim değildir. Bu cümledeki mantığa alternatif  birçok cümle kurulabilir. Ama burada bir dur deyip ‘Ey Çineli göçme, artık memleketinde yok, yok’ diyebilecek duyarlılıkta ne yazık ki hiçbir yönetici yok.

Evet, uzun sözün kısası büyükşehir sürecine girmemizle beraber Çine’nin köyleri ile birlikte kaderini belirleyecek olan adamlar, ‘soyu, sopu düzgün’ olmaktan daha ziyade ‘özü sözü bir’ ve güdümlenemeyecek dik duruşa sahip olmalıdır.

Çine zaten soyu, sopu düzgün adamlarla bu hallere gelmedi mi?

Çine’nin kaderine yön verecek olan bir Belediye Başkanı, birilerince değiştirilmeye kalkışılmalı bizzat Belediye Başkanı Çineli’yi ve Çine’yi samimiyetle değiştirmeye odaklanmalıdır.

Hiç kimse ekonomik menfaat beklemeden elini taşın altına koyarak çözüm sürecine katkı sağlamalıdır.

DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.

YORUM EKLE

banner130