banner323

Üç kıtada Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını yapacak

Türk zeytin ve zeytinyağı ABD, Suudi Arabistan ve Fransa’da görücüye çıkıyor

Üç kıtada Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını yapacak
banner269
 Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı ihracatını arttırmak için Kasım ayı içerisinde Amerika Birleşik Devletleri, Suudi Arabistan ve Fransa’da tanıtım atağına hazırlanıyor.

Ekim ayı sonunda tamamlanan 2014/15 zeytinyağı sezonunda, Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında ABD ilk sırada yer alırken, Suudi Arabistan ikinci sırada yer aldı. Şikago'nun bağlı bulunduğu Illinois eyaletinin ABD'nin nüfusu en kalabalık 5. Şehri olduğuna işaret eden ZZTK Yönetim Kurulu Başkanı M. Kadri Gündeş, 650 milyar dolarlık bir GSYİH'ya sahip ve eyaletin toplam ithalatı 120 milyar dolar olduğunu, amaçlarının ABD pazarında Türk zeytinyağının konumunu güçlendirmek olduğunu söyledi.

ABD zeytinyağı ihracatında lider ülke

Fuara tüketicilerden ziyade profesyonellerin katılımının ağırlıklı olduğunu ifade eden Gündeş, “Bu çerçevede komitemizce oldukça verimli ikili görüşmeler gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. ABD hem zeytin, hem de zeytinyağı ihracatımızın büyük artış gösterebileceği en önemli pazar. ZZTK olarak her iki üründe de ABD’yi hedef pazar olarak belirledik. ABD 2014/15 sezonunda zeytinyağı ihracatımızda lider ülke konumunda. Sofralık zeytin ihracatında ise 4. Sırada yer alıyor. Bu fuara bu yıl ikinci kez katılıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin zeytinyağı ihracatında ikinci sırada yer alan Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde, 17-20 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenen  Foodex Saudi 2015 Fuarı’na da 9 m2'lik stand ile katılım gerçekleştireceklerini belirten ZZTK Başkanı M. Kadri Gündeş, şöyle konuştu; “Suudi Arabistan, Cidde Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek Fodex Saudi’ye  yaklaşık 5500 ziyaretçinin yanı sıra 30 ülkeden 250 katılımcının 150 marka ile katılması bekleniyor. 80’e yakın karar verici ve satın almacıya yaklaşık 100 katılımcı ile 400’ye yakın toplantı yapma olanağı sunuluyor.”

Birleşmiş Milletler’in 2013 verilerine göre Suudi Arabistan’ın gıda ithalatının 21 milyar doları aştığını vurgulayan Gündeş, Türkiye’nin Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği gıda ihracatının 2011 yılından beri düzenli olarak arttığını, Türkiye’nin 2014-15 sezonunda Suudi Arabistan’a 11 milyon 606 bin dolarlık zeytinyağı ve sofralık zeytin ihraç ettiğini dile getirdi.

Kasım ayında son durak Fransa

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi’nin Kasım ayında katılacağı üçüncü fuar ise; 24-26 Kasım 2015 tarihlerinde Fransa'nın Montpellier şehrinde SİTEVİ 2015, Uluslararası Bağcılık, Şarapçılık, Zeytin, Meyve-Sebze Yetiştiriciliği Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı olacak. ZZTK standında zeytin ve zeytinyağı tadımı gerçekleştirilecek.

Fransa'nın en büyük üzüm bağlarına sahip şehri olan Montpellier, aynı zamanda dünyanın en büyük şarap ve zeytinyağı üretim alanlarından bir tanesi. Fuarda İspanya, İtalya, Portekiz, Fas, Tunus ve İsrail'in milli katılımları mevcut.


 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2016, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130