banner289

Türk kuru meyve ihracatçıları Çin pazarına açıldı

Türk Kuru meyvesine Çin’liler hayran kaldı

Türk kuru meyve ihracatçıları Çin pazarına açıldı
banner269

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu kuru incir, kuru kayısı, çekirdeksiz kuru üzüm ve antep fıstığının Dünya genelinde daha fazla tüketimi için kurulan Kuru Meyve Tanıtım Grubu, Çin’i hedef pazar olarak seçti.

Kuru Meyve Tanıtım Grubu hedef ülke belirlediği Çin'de anlaştığı PR firması Hill & Knowlton'ın organizasyonunda Pekin World Summit Wing Hotel'de  düzenlediği basın toplantısı ile Türk kuru meyve ürünlerinin tanıtımının startını verdi.

Çin’de alım gücü yüksek, sağlıklı beslenmeye önem veren 200 milyonun üzerinde bir nüfus olduğunu belirten Kuru Meyve Tanıtım Grubu Başkanı Osman Öz, bu kitleye dünyanın en sağlıklı, lezzetli, enerji kaynağı ve kaliteli kuru meyvelerini tanıtmayı ve onların bu ürünleri daha fazla tüketmelerini hedefledikleni kaydetti.

Türkiye’nin Çin’e son yıllarda özellikle kuru incir ihracatının arttığını ifade eden Öz, “Türk kuru meyve ihracatçılarının geleneksel pazarı Avrupa Birliği. Bu pazardaki ekonomik durgunluk bizleri alternatif Pazar aramaya yöneltti. Çin’i hedef Pazar olarak çok önemsiyoruz. 2014 yılında Çin’e 2 bin 70 ton kuru incir ihracatı karşılığı 6 milyon  110 bin dolar ihracat gerçekleştirdik. Çekirdeksiz kuru üzüm ihracatımız ise 1milyon 728 bin dolar oldu. Toplamda ise 8 milyon 276 bin dolar ihracat yaptık. Çin gibi dev bir ülkede yapılacak tanıtımla bu rakamların çok üzerine çıkacağımıza inanıyoruz. Türk kuru meyve sektörü 2023 yılında 3 milyar dolar ihracat hedefliyor. Bu hedefe ulaşmada Çin’i çok önemsiyoruz” dedi.

Kuru Meyve Tanıtım Grubu’nun Pekin’deki basın toplantısına ulusal ve yerel basın mensuplarının yanı sıra sosyal medyada popüler  kişiler, beslenme uzmanlarının  da bulunduğu 30 a yakın kişi katıldı. Toplantıda, Pekin Ticaret Müşaviri İlker Özdem ve Pekin Büyükelçiliği Müsteşarı Bengü  Yiğitgüden’de katılarak bir sunum yaptı. Basın toplantısının yanı sıra tadım etkinlikleri de düzenlenen organizasyonda Türk Kuru inciri, kuru kayısısı, antep fıstığı ve kuru üzümü kullanılarak özel bir aşçı tarafından yaptırılan tariflerle hazırlanmış dört farklı tatlı da ikram edildi. Basın toplantısıyla eş zamanlı olarak Pekin büyük hiper marketlerinin birinde tadım etkinliği 1-2 Temmuz tarihleri boyunca sürdü. Kuru Meyve Tanıtım  Grubu 03-05 Temmuz 2015 tarihleri arasında Pekin Fuar merkezinde düzenlenen Pekin İthal Gıda Fuarı 2015 ( CİPFE 2015)’na katılıyor.
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2015, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130

banner291