banner323

Ekonomide yılın ilk ayında neler konuşuldu

Ekonomiye Döviz Altın ve Faiz Damga Vurdu

Ekonomide yılın ilk ayında neler konuşuldu
banner269
Türkiye’de 2017 yılının ilk ayında ekonomi sayfalarında en çok konuşulan konunun bankacılık ve finans sektörü olduğu belirlendi. Medya Takip Ajansı Interpress’in her ay düzenli olarak yayınladığı “Ekonomi Gündemi” haber araştırmasına göre, geçtiğimiz ay özellikle dolar, Euro ve altında yaşanan yükseliş dikkat çekerken, faizle ilgili çıkan haberlerde de büyük artış olduğu tespit edildi. Geçen ay Bankacılık ve Finans sektörü ile ilgili yazılı basında 23 binden fazla haber çıktığı belirlendi. Merkez Bankası bu ay açıkladığı raporda politika faizine dokunmazken faiz koridorunun üst bandını ise yüzde 8,5'ten yüzde 9,25'e yükseltmesi ile gündeme otururken, Ocak ayı boyunca Merkez Bankası hakkında yazılı basına 4 bin 719 haber yansıdığı görüldü.

Turizm gündemde üst sıralarda

Alınan ekonomik tedbirler ve Rusya ile sorunların çözülmesi turizimcilerin yeni yıldan beklentilerini yükseltirken, geçtiğimiz ay turizm sektörü yazılı basında 20 binin üzerinde haberle gündeme geldi. Geçtiğimiz yılı düşüşle kapatan ihracat ve ithalat sektörü ile ilgili ekonomi sayfalarına Ocak ayında 18 binin üzerinde haber yansıdığı  tespit edildi. Yılın ilk ayında binek, hafif ticari ve ağır vasıta segmentleri dahil olmak üzere otomotiv sektörü hakkında yazılı basında 9 bine yakın haber çıkarken, konut ve dev projelerle gündemden hiç düşmeyen inşaat sektörü ile ilgili yazılı basına 8 bini aşkın haber yansıdığı belirlendi.

Enerji sektörü haberleri yükselişte

Ekonomi sayfalarında sıkça yer alan bir başka sektör de enerji olurken, sektör hakkında yazılı basında 4 bine yakın haber çıktığı tespit edildi. Yazılı basında bir zamanların en önemli ihracaat kalemlerinden olan tekstil sektörü hakkında da 3 binin üzerinde haber yer aldığı saptandı. Geçen ay ülke ekonomisinde öne çıkan diğer başlıklardan olan enflasyon ile alakalı yazılı basında 4 binden fazla haber yer alırken, işsizliğin de ekonomi sayfalarında 3 bini aşkın haberle gündeme geldiği belirlendi.Ekonomiye kızlarının da sosyal medyadan tepkisi vardı.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130