banner323

Çine’nin güneşi değerlenmeye başladı

Çine’nin güneşi değerlenmeye başladı
banner269
Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisi, Çine’de elektrik üretim dönemi başladı. Çine- Karpuzlu yolu üzerinde yüzlerce dönüm alan özel teşebbüs tarafından güneş enerji santraline dönüşmeye başladı.

Türkiye’nin en fazla güneş gören ilçelerinin başında yer alan ve yılın 305 günü sıcak yüzünü gösteren güneş Çine’yi yatırım merkezine dönüştürecek. Barajlardan sonra güneş enerji santralleri ile ülkenin enerjide dışa bağımlılığından kurtulmasının hedeflendiği bunda da Çine’nin öncü olmasının beklendiği belirtildi.

Çine- Karpuzlu yolu üzerinde değişik firmalar tarafından güneye bakan meyilli arazilerde hummalı bir çalışma ile yüzlerce dönüm alana Güneş Enerji Santrali (GES) kurulmaya başlandı. Sadece 5 ortaklı bir firma tarafından 100 dönüm alana yerleştirilen 21 bin 120 güneş enerjisi paneli ile günlük 5,5 megavat elektrik üretilmesinin hedeflendiği Çine’de kurulan GES santrallerinde de yılın ortalama 305 günü üretim yapıldığı geri kalan 60 günde yağış ve havanın bulutlu olması nedeniyle üretim yapılamayacağı belirtildi.

Çine Karpuzlu yolu üzerinde Karpuzlu girişinde Güneye bakan bir dağın eteğine Bekiroğlu Harita, Kayhan Güney, Mustafa Üretmen, Erkan Özkaya ve İhsan Sandıkçıoğlu ortaklığında kurulan Güneş Enerji Santrali (GES) ile günlük 5.5 megavat elektrik üretiminin hedeflendiği belirtildi. Bunun gibi kurulmakta olan ve kurulacak olan çok sayıda Güneş Enerji Santrali ile bölgenin elektrik enerjisi üretiminde önemli bir merkez olmasının beklendiği ifade edildi.

Santralin deneme çalışmalarının da başarılı geçtiğini ve önümüzdeki günlerde geçici kabulün yapılacağını belirten Firma Yetkilisi Murat Çalış, "Santralimizin kurulumu tamamlandı. Önümüzdeki hafta geçici kabulü gelecek. Şartları uygun olursa geçici kabulü yapılıp santral devreye girecek. Santral devreye girince kesin kabulü yapılarak elektrik üretmeye devam edecek. Bu bölgedeki güneş enerji santralinde sadece yılın 60 günü üretim olmuyor. Ortalama olarak Çine yılın 305 günü güneş gören ve güneşin nimetlerinden yararlanan bir ilçe, bizler de burada yılın 305 günü elektrik üretmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2016, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130