banner289

Çekirdeksiz Kuru Üzüm Zeytinyağına Bandırılarak Kurutuluyor !

Türkiye’nin geleneksel ihraç ürünlerinden olan ve ihracatında dünya lideri olduğumuz çekirdeksiz kuru üzümünde “Kurutulmadan önce mazota bulanarak haşerelere karşı önlem alınıyor” iddialarına çekirdeksiz kuru üzüm ihracatçılarından tepki geldi.

Çekirdeksiz Kuru Üzüm Zeytinyağına Bandırılarak Kurutuluyor !
banner269
 Manisa, İzmir ve Denizli üçgeninde Türkiye’nin çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin tamamına yakınının üretildiğini belirten Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, çekirdeksiz kuru üzüm üreticilerinin hiçbirinin mazot ve benzeri izinsiz girdi kullanmadığını,  yaklaşık yüzde 90’nın kurutma öncesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı bandırma solüsyonuna ilave olarak zeytinyağı kullandıklarını, az miktarda üreticinin ise bitkisel yağ içerikli hazır bandırma yağları kullandıklarını kaydetti.

Son günlerde bazı basın kuruluşlarında, Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin tarafından yapılan açıklamalara dayalı olarak yer alan “Kuru üzüm, kurutulmadan önce mazota bulanarak haşerelere karşı önlem alınıyor” iddialarının hiçbir kanıta dayanmadığını savunan Celep, “Bu açıklamayı yapan kişi böylesine mesnetsiz iddialar ile bölgedeki 80 bin üreticiyi itham ettiği gibi, bölgede kuru üzüm işletmelerinde çalışan binlerce işçinin ve ülkemize her yıl ihracat yoluyla kazandırılan 500 milyon dolar civarındaki dövizin geleceğini tehdit etmektedir. Ayrıca, iç piyasadaki çekirdeksiz kuru üzüm tüketimini de tehlikeye atmaktadır.  Yıllık ortalama 270 bin tonluk çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesini lekelemeye çalışan bu kişinin dayanaktan yoksun iddiaları konusunda ziraat odalarının ve üretici birliklerinin üreticilerimizin haklarını koruma amacıyla yasal yollara başvuracaklarına  inanıyorum” dedi.

Çekirdeksiz kuru üzümün üretildiği tüm bölgelerde, üreticilerin önemli bölümünün aynı zamanda zeytinyağı üreticisi olduklarına işaret eden Kuru Meyve Sektör Kurulu Başkanı Osman Öz de, konuya ilişkin şöyle konuştu; “Üreticilerimizin, üzüm kuruturken kendi ürettikleri veya satın aldıkları zeytinyağlarını,  kısmen de bitkisel kaynaklı hazır yağları kullanmaktadırlar. Yüzde 90’nına yakını ihraç edilen bu önemli ürünümüzde bu tür asılsız iddialar ülkemizi ve sektörümüzü olduğu kadar, 80 bine yakın üreticimizi ve işletmelerimizde çalışan binlerce işçimizi yakından ilgilendirmektedir. Bu tür asılsız iddiaları ortaya atanlar, önümüzdeki dönemde ortaya çıkabilecek olumsuz ekonomik sonuçlar çerçevesinde açılması muhtemel davalarda iddialarını ispat ve ortaya çıkması muhtemel ekonomik kayıpları tazmin yükümlülüğü ile karşı karşıya kalabileceklerdir."

Kutu: Türkiye Üzüm İhracatında Dünya Lideri

Türkiye’nin uzun yıllardan beri ihracatta dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzüm ihracatımız, 2013/14 sezonunda 184 bin 946 ton karşılığı 459 milyon 638 bin dolar, 2014/15 sezonundaki çekirdeksiz kuru üzüm ihracatımız 259 bin 471 ton karşılığı 466 milyon 913 bin dolar oldu.

Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülke 129 milyon 225 bin dolar ile İngiltere olurken, Almanya 73 milyon 852 bin dolarlık dış satım ile ikinci, 56 milyon 038 bin dolarlık ihracat ile Hollanda üçüncü ülke oldu. Türkiye, 95 ülkeye çekirdeksiz kuru üzüm ihraç etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2015, 01:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130

banner291