banner289

Aydın 2 milyar dolar ihracat için teşvikte adalet istiyor

Aydın İhracatı Masaya Yatırıldı

Aydın 2 milyar dolar ihracat için teşvikte adalet istiyor
banner269
Aydın, 2015 yılı sonunda 700 milyon dolar ihracatını, 2023 yılı için 2 milyar dolara çıkarmayı, 300 olan ihracatçı firma sayısını ise bin firmaya yükseltmeyi hedefliyor. Aydın, ihracatta hedeflerine ulaşmak için ise teşvik sisteminde adalet istiyor.

Ege İhracatçı Birlikleri tarafından Aydın Anemon Oteli'nde düzenlenen, "Ege İhracatçı Birlikleri Üyelerle Buluşma Toplantısı'nda konuşan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Davut Er, Aydın'ın 700 milyon dolar seviyesindeki ihracat rakamını 2 milyar dolara çıkarabilecek potansiyele sahip olduğunu, Aydın'ın potansiyelinin ortaya çıkması için teşvik sisteminde Aydın'ın hak ettiği oranda desteklenmesi gerektiği kaydetti.

Aydın'da 300 civarında ihracatçı firmanın faaliyet gösterdiğini anlatan Er, "Aydın'ın 2014 yılı ihracatı 750 milyon dolar iken ithalatı 244 milyon dolar. Aydın, yaptığı her 1 dolar ithalata karşılık 3 dolar ihracat yapıyor, katma değerli ihracat yapıyor. Aydın, 2023 yılı için 2 milyar dolarlık rakama ulaşabilecek  potansiyele sahip. Bugün Aydın'da sayıları 300 civarında olan ihracatçı firma sayısının 1000'e ulaşması da ulaşmamız gereken bir diğer hedef" diye konuştu.

Aydın'ın ihracatında tarım sektörünün 167 milyon dolar ile ilk sırada yer aldığına işaret eden Er şöyle devam etti: " İklimlendirme sektörü 140 milyon dolar ile ikinci sırada yer alırken, kuru meyve  sektörü 112 milyon dolar ile üçüncü sırada. Madencilik sektörünün ihracatı 102 milyon dolar iken, otomotiv yan sanayi sektörü 50 milyon dolar, hazırgiyim sektörü ise 47 milyon dolar ihracat rakamına sahip. Aydın ilinden daha katma değerli ürün ihracatı için Ar-Ge, İnovasyon, Tasarım ve Markalaşmaya yatırım yapmamız gerekiyor. Bu süreçte devlet yardımlarından azami yararlanmak hayati öneme sahip."

Ülken: "Aydın'da Çardak Havaalanı'nın 4 katı potansiyel var"

Davut Er’in yaptığı açılış konuşmasının ardından söz alan Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, Çıldır Havaalanı’nın açılması için mücadele ettiklerini belirterek, “Bugün konu ihracat, konu ticaret. Ülke gündemi ise cari açık, dış ticaret açığı, terör, siyaset. Gündemin ekonomi olduğu bir ülke istiyoruz. Ülkemizde adaletsiz bir teşvik sistemi var ve bu sistemin içersindeki Aydın hak ettiği yerde değil. Aydın’ın bu adaletsizlikten kurtulmasını umut ediyoruz. Aydın haksızlığa uğruyor. Ankara’da yapılan 6’ıncı Sanayi Ticaret Şurası’nda önerdiğimiz modele geçiş yapılacağını ümit ediyorum. Bu Aydın için avantajlı olacak. Dış ticaretimizi arttırmak için tek başımıza da mücadele edebiliriz ancak birlikte hareket edersek daha güçlü oluruz" dedi.

Çıldır Havaalanı'nın uçuşlara açılması ile ilgili ‘Potansiyel yok’ denildiğini ifade eden Ülken şöyle devam etti: "Biz araştırdık. Aydın’dan İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na giden Aydınlı sayısına baktık. Aydın’daki havaalanı Denizli Çardak Havaalanı'nı dörde katlayacak potansiyele sahip. ‘Aydın’da potansiyel yok’ demesinler. Aydın’da her şeyin potansiyeli var. Aydın’daki havaalanı Çardak’ın çok çok üzerinde. Türkiye genelinde 53 havaalanın  35'inden daha fazla bir potansiyele sahibiz.Yeter ki biz mücadele edelim.”

Ekonomi Bakanlığı ile URGE Projesi yapacaklarını ve start verme noktasında olduklarını anlatan Ülken, "URGE Projemiz başlıyor. Aydın inciri ile ilgili üyelerimizin yurtdışında ihracat potansiyelini arttırmak istiyoruz. Projenin yüzde 75'ini Ekonomi Bakanlığı, yüzde 25'ini ise Aydın Ticaret Odası destekleyecek" diyerek sözlerini tamamladı.

Bosnalı, "İncir ihracatçısı devletten destek alamıyor"

İncir yetiştirilmesinde dünya markası olan Aydın’da incir ihracatçısının devletten gerekli desteği alamadığını savunan Aydın Ticaret Borsası Başkanı  Adnan Bosnalı, “Aydın’da sadece incir yetiştirilmiyor. Aydın’ın Doğu Bölgesi’nde narenciye birinci sırada yer almaya başladı. Altı yıldan beridir soğuk hava deposu projesi üzerinde çalışmamıza rağmen bir türlü projeyi tamamlayamadık. Soğuk hava depomuz olmadığından dolayı ihracatçımız kaliteli ürünleri ihraç edemiyor. Özellikle incir üretiminde dünya markası olmamıza rağmen üretici ve ihracatçı devletten bu güne kadar hiçbir yardım almadı. Ülke ekonomisine bu kadar yüksek gelir sağlayan bir ürüne devletin destek vermesi gerekiyor” diye konuştu.

Şahin "Bizi zengin il sandılar teşviği  düşük verdiler"

Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin de, teşvik sisteminin değişmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Her platformda konuşma yapılırken Aydın için ‘Dağlarından yağ, ovalarından bal akar’ dedik  bizi zengin bir il sandılar. Manisa’yı ise fakir bir il sandılar. O yüzden de bizi arka plana atıp, Aydın'ı 2. bölge, Manisa'yı ise 3. bölge teşvik sistemine  aldılar. Teşvikler ilçe bazlı olmalı. İhracatçının en büyük problemi taşımacılık. Aydın- Güllük Demiryolu Hattı Projesinin hayata geçmesi gerekiyor, İzmir-Aydın otoyolu Denizli üzerinden Antalya'ya kadar uzamalı. Havaalanımız hizmete girmelidir” şeklinde konuştu.

Toplantıda, Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Ayata, Aydınlı ihracatçılara 2015 yılı değerlendirmesi, 2016 yılı öngörüleri ile ilgili bir sunum yaparken, Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, "Ege İhracatçı Birlikleri Neler Yapar" konulu bir sunum yaparak birliğin çalışmaları ve projeleri hakkında ve Aydınlı ihracatçıları bilgilendirdi.  EİB Şube Müdürü İsmail Saydan, devlet yardımları hakkında, EİB Şefi Kenan Acet ise tarımsal iadeler ile ilgili sunum yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130