banner323

Hayatımızı Sınavlar Yönlendiriyor

Hayatımızı Sınavlar Yönlendiriyor
banner269
Yapılan araştırmalar iyi bir eğitim, iyi bir iş ve iyi bir yaşam için insanın çocukluktan itibaren düzenli olarak çalışması gerektiğini ortaya koyarken, hayatımız boyunca girdiğimiz çeşitli sınavların geleceğimizi planlamada büyük önem taşıdığı belirlendi.

Öğrencilik hayatımızda girdiğimiz irili ufaklı sınavların yanı sıra öyle sınavlar var ki hayatımızın geri kalanı bu sınavların sonuçlarına göre şekilleniyor. Şu sıralar sonuçları yeni açıklanan Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı (TEOG) liseden itibaren seçmek istediğimiz meslek dalları açısından büyük önem arz ederken, lise hayatı bittikten sonra başlayan üniversiteye girme maratonu ise karşımıza Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sınavlarını çıkarıyor. Tüm bunlar bittiğinde ise devlette iyi bir işe girmek isteyenler bu kez Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) denen asıl büyük sınava girerek geleceklerini garantiye almaya çalışıyorlar. Tüm bunları düşündüğümüzde sınavların hayatımızı şekillendirmede büyük öneme sahip olduğu ortaya çıkıyor.

Sınavlarla ilgili basına 80 bini aşkın haber yansıdı…

Medya Takip Ajansı Interpress’in üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile dergiyi kapsayan incelemesine göre, sınavlar hakkında yılbaşından bu yana yazılı basına 80 binden fazla haber yansırken, yazılı medyada en fazla haber Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı (TEOG) hakkında yayınlandı. Bu sınav ile ilgili yazılı basında yılbaşından bu yana 9 bin 776 haber çıktığı belirlendi. Üniversite hayali kuran binlerce gencin girdiği Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) hakkında 9 bin 198 haber yayınlanırken, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ile alakalı da yazılı basında 7 bin 325 haber yer aldığı saptandı. Son günlerde birçok açıdan kamuoyu gündemine gelen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili ise yılbaşından bu yana yazılı basına 6 bin 845 haber yansıdığı tespit edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130