ÇMYO, ‘Finansal Okur Yazarlık Eğitim’ Paneli

ÇMYO, ‘Finansal Okur Yazarlık Eğitim’ Paneli

Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksekokulunda, Finans Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Finansal Okuryazarlık konulu panel düzenledi.

Çine Belediye Kültür Merkezinde, Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirdiği panelde Dr. Öğr. Üyesi Umut Tolga Gümüş Finansal Farkındalık Düzeyi, Öğr.Gör. Zafer Aydın Banka Kredileri, Öğr.Gör Ümran Gümüş Sermaye Piyasası Araçları ve Borsa, Öğr.Gör. Sabiha Kemiksizoğlu Sermaye Piyasası Araçlarının Vergilendirilmesi konusunu ele aldılar. Panele, Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Okan Atay, Çine İlçe Müftüsü Mehmet Atay, Çine Muhsin Kalkan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı.

Dr. Öğr. Umut Tolga Gümüş konuşmasında, "Finans denince aklımıza para gelmekte. İyi yönetemediğimiz de sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz. Sosyolojik ve psikolojik anlamda etkisi bulunmakta. Çoğumuz borç hesabı yapıyoruz. Biz geleceği ne kadar iyi yorumlayabilir isek parasal açıdan bütçemizi sağlıklı bir şekilde kurabiliriz. Geleceğe dair bir sürü belirsizliğin olduğu durumda yatırım yapabilmek için en önemli kavram olan tasarruf eksikliğinden dolayı bizim ülkemizde finansal okuryazarlık denince aklımıza sadece borç hesabı gelmekte. Bütçe hesabını henüz gerçekleştiremiyoruz. Finansal okuryazarlığa baktığımızda 12 ülke arasında en sonuncu sıradayız. 2018'de bir tık daha aşağı düştük. Finansın temeli faizdir. Bugünkü paranın değeri gelecekteki paranın değerinden farklıdır. Bu farklılık ne alım gücü açısından farklılık. Sen alım gücünün zedelendiği bir durumda önlem almazsan finansal okuryazarlığın ilk basamağında yarım kalmış durumda olursun. Finansal sorunlar ile strese bağlı hastalıklar birbirine oldukça bağlı. Daha ileri boyutta kontrol edilemeyen finansal bir sorun ailenin dağılmasına bile sebep olabiliyor" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2018, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner150

banner130