banner289

Çine’de İlköğretim Haftası kutlandı

Çine’de İlköğretim Haftası kutlandı
banner269

Çine’de, İlköğretim Haftası dolayısıyla tören düzenlendi.

Ülke genelinde olduğu gibi Çine’de de yüz yüze eğitime geçilirken, Çine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde İlköğretim Haftası kutlamaları gerçekleştirildi. Çine Hükümet Meydanında gerçekleştirilen törende Çine İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Yavuzkan, Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu gerçekleştirdi. Saygı duruşunda durulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden tören Hüseyin Özkan İlkokulu’nda düzenlenen program kutlandı.

Törene, Çine Kaymakam Vekili Karpuzlu Kaymakamı Musa Ayyıldız, Çine ilçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Yavuzkan, AK Parti Çine İlçe Başkanı Burhan Kandemir, İYİ Parti Çine İlçe Başkanı Erkan Bozkurt, ilçe müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Eğitim yılı hayırlı olsun

Günün anlam ve önemine belirten konuşmayı Hüseyin Özkan İlkokulu Müdürü Özgür Soğancı yaptı. Müdür Özgür Soğancı, “Benim çocukluğumda eğitim- öğretim araç gereci karatahta ve tebeşirden oluşuyordu, renkli tebeşir bulmak bile lükstü. Abilerimizin, ablalarımızın ders kitaplarını tekrar kullanırdık. Ortaokula, liseye gitmek, helede uzak bir köyde oturuyorsan çok zor ve maliyetliydi. 40 kişilik sınıflarda, sıralarda üçer öğrenci oturarak ders dinlerdik. Bilgisayarın ancak adının bilindiği o günlerden bu günlere geldi. Sizler ne kadar şanslısınız ki, okulumuzda ortalama 20 kişilik sınıflarda, çağın teknolojik araçlarıyla donatılmış okullarda, yetkin öğretmenlerin elinde eğitim görüyorsunuz. Siz sevgili öğrencilerimizden tek isteğimiz, vatanımıza, milletimize faydalı bireyler olmanız. Ulu Önder Atatürk'ün dediği gibi ‘tek bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak .’ Eğitimin kalitesinin temel belirleyicileri olan siz değerli öğretmenim, mesleğin gereklerine göre yetişen, sürekli kendini geliştirme isteğinde bulunan, işini ve öğrencisini seven, öğrenciyi merkeze alan, bu yöndeki amaçlarını açıkça belirleyen ve buna ulaşmanın ısrarlı çabası içinde bulunan kişiler olmalısınız. Amacımız bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüvenli bir nesil yetiştirebilmek olmalıdır. Beni babam okula yazdırırken öğretmenime ‘Eti senin, kemiği benim, önce vatana, millete faydalı bir insan olsun, Allah nasip ederse bir mesleği nasıl olsa olur’ diye ilkokula kayıt ettirmişti. Gerçi o zamanlarda genellikle veliler çocuklarını aynı dileklerle okula yazdırırlardı. O zamanlar babalarımız ve annelerimiz öğretmenlerimizi her zaman desteklemişlerdir. Devletimizin, öğretmenlerimizin ve sizin ortak amacı öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı şekilde hazırlayabilmektir. Bu ortak amacı gerçekleştirmede sizlerin görevi öğrencinize, okulunuza sahip çıkmak ve desteklemektir. Bu nedenle sürekli okullarınız ile öğretmenleriniz ile iletişimde olmalısınız. Öğrencinizle ilgili olunuz. Öğrencinizin yalnızca öğretim yönünden değil, eğitim yönünden de gelişmesi için imkanlarınızı sonuna kadar kullanmalısınız. Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm eğitim gönüllülerini saygı ile anar, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılının ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim” şeklinde konuştu.

Yavuzkan, “İlçemizdeki toplam 589 öğretmenimizin yüzde 98’i aşılı”

Eğitim bir toplumun geleceğini belirleyen bir süreç ve memleket meselesi olduğunu belirten Çine İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Yavuzkan, “Eğitim sistemimiz tüm vatandaşlarımızı Türk milli eğitiminin temel amaçlarından olan fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesilleri dengeli ve düzgün bir karaktere sahip olması, aynı zamanda iyi bir insan yetiştirme görevini üstlenmiştir. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi, ‘Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.’ Bu düşünceyle yola çıkarak ülkemizi muhasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak olan Bakanlığımızın ortaya koyduğu 2023 hedefleri, 2053 ve 2071 vizyonunu buluşturacak olan araç, yine eğitimdir. Bu bağlamda eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz, çocuklarımızın yetenek ve bilgileri dahilinde zihinsel, ruhsal, sosyal gelişimlerine öncülük edip, milli, manevi ve ahlaki değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirmektir. Mermer heykeltıraş için ne ise, öğretmende çocuğu odur. Sizler önce öğrencilerimizin önce yüreğine sonra aklına dokunan, okulu ve okumayı sevdiren birer rehbersiniz. Özverili çalışmalarınızla onlara bilgi, beceri, tutum ve değerlerle donatacağınıza inancını tamdır. Bu zor fakat kutsal görevinizde hepinize başarılar diliyorum. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir öğretim yılı geçirmenizi temenni ediyorum. Değerli öğrencilerimiz uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitim ile okula tekrar başlamanın sevincini, ışıltısını sizlerin de gözlerinizde görüyorum. Okul sizin için ikinci eviniz, öğretmen ve arkadaşlarınız ise ikinci aileniz. Arkadaşlarınız ve öğretmenleriniz ile hep birlikte çok güzel bir yıl geçirmenizi ve derslerinizde başarılar diliyorum. Sevgili velilerim, sizin çocuklarınız bizim çocuklarımız. Bizlere emanet ettiğiniz yavrularınızı hayata beraberce hazırlayacağız. Desteklerinizi görmekten mutluluk duyarız. Sizlere şunu söyleyebilirim, okulumuzdaki 26 öğretmenimizin hepsi, 2. ve 3. doz aşısını oldu. İlçemizdeki toplam 589 öğretmenimizin yüzde 98’i aşılı. Türkiye’de bu oran yüzde 67’dir. Eğer aşınızı olmayan varsa, bugünden tezi yok derhal aşınızı olun ve çevrenizdeki aşı olmayanlara karşı bizim birer elçisi olun. Çünkü bu evlatlarımızın artık okula ve sınıflara ihtiyacı var. Bizler uzaktan cep telefonu ile tablet ile eğitim vermek istemiyoruz. Evlatlarımız ile yüz yüze eğitim gerçekleştirmek istiyoruz. 2021-2022 Eğitim Öğretim sezonunun hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Programda okul öğrencileri şiirler okudu ve hazırladıkları oyunları sergiledi. Hüseyin Özkan İlkokulu 4. sınıf öğrencileri, okula yeni başlayan 1. sınıf öğrencilerine çiçek takdim etti. Daha sonra, programa katılan Kaymakam Vekili Ayyıldız ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yavuzkan, 3/D sınıfında temsili olarak eğitime katıldı. Program, ikramlarla son buldu.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2021, 23:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130