banner323

Çine’de ilk ders zili çaldı

Çine’de ilk ders zili çaldı
banner269

Çine’de 2023-24 Eğitim Öğretim Yılı çerçevesinde ilk ders zili çaldı, ilçe genelindeki 190 bin 569 öğrenci ders başı yaptı. Kaymakam Murat Büyükköse Çine’de ayağının tozu ile Hüseyin Özkan İlkokulunda gerçekleştirilen İlköğretim Haftası etkinliğine katıldı.

Çine’de 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası nedeniyle açılış etkinlikleri düzenlendi. Hükümet Konağı Meydanındaki Atatürk büstüne İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Yavuzkan’ın çelenk sunumu, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan kutlama etkinlikleri Hüseyin Özkan İlkokulu’nda devam etti. İlçede 6 bin 788 öğrenci ve 640 ders başı yaptı. Törene; Çine İlçe Kaymakamı Murat Büyükköse, Çine Belediye Başkan Yardımcısı Timuçin Karabulut, Baro Temsilcisi Av. Aylin Aytepe, Çine İlçe Emniyet Müdürü Öner Oflaz, Çine İlçe Jandarma Komutanı Memiş Arı, AK Parti Çine İlçe Başkanı vekili Serkan Sevinç, MHP Çine İlçe Başkanı Kazım Oluç, Çine İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Yavuzkan, kamu kuruluş müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Hüseyin Özkan İlkokul Müdürü Özgür Soğancı açılış konuşmasını gerçekleştirerek tüm öğrenci ve öğretmenlere 2023-2024 eğitim öğretimin hayırlı olmasını diledi.

Çine İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Yavuzkan ise şu ifadeleri kullandı: “ Eğitim bir toplumun geleceğini belirleyen bir süreç, bir memleket meselesidir. Türk Eğitim sistemimiz, tüm vatandaşlarımızı, Türk Milli Eğitiminin temel amaçlarından biri olan “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin, dengeli ve düzgün bir karaktere sahip olmasını, aynı zamanda iyi insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirilmesi” görevini üstlenmiştir. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi “Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk edere. Bu bağlamda eğitim ve öğretimdeki en önemli hedeflerimiz çocuklarımızın yetenek ve ilgilerinin dahilinde zihinsel, ruhsal, sosyal gelişimlerine öncülük edip milli, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirmektir.

Değerli öğretmen arkadaşlarım, heykeltıraş mermere ne ise öğretmen de çocuğa O’dur. Bu sözden hareketle ben de diyorum ki, sözler, öğrencilerimizin önce yüreğine, sonra aklına dokunan, okulu ve okumayı sevdiren bir rehbersiniz. Özverili çalışmalarınızla onları bilgi, beceri, tutum ve değerlerle donatacağınıza inancım tamdır. Bu zor fakat kutsal görevinizde hepinize başarılar diliyorum. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir öğretim yılı geçirmenizi temenni ediyorum.

Sevgili öğrencilerim, halk ozanımız Aşık Veysel bir şiirinde okumanın önemini dile getirirken şöyle diyor. Dünyanın en zengin aklını gördüm, Sermayesini sordum, Dedi ki: Okul. Sizlerin de gözlerinde, okula tekrardan başlamanın heyecanını, sevincini, ışıltısını görüyor, bu ışıltıyı hiç kaybetmemenizi diliyorum. Okul, sizin ikinci eviniz, öğretmen ve arkadaşlarınız ise ikinci ailenizdir. Bu yeni eğitim ve öğretim yılında da arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle hep birlikte çok güzel bir yıl geçirmenizi ve derslerinizde başarılı olmanızı diliyorum.

Saygıdeğer velilerimiz, bugün çocuklarınızı okulla buluşturmanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Sizin çocuklarınız, bizim çocuklarımızdır. Mevlana’nın dediği gibi “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir.” Sizlerle bizlerin paylaştığı aynı duygu, çocuklarımızı güzel bir geleceğe hazırlamaktır. Bizlere emanet ettiğiniz yavuzlarınızı hayata beraberce hazırlayacağız. Eğitim öğretim sürecinde sizlerin de desteklerinizi yanımızda görmekten mutluluk duyarız. 2023-2024 eğitim öğretim yılının Çine’miz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor” ifadelerini kullandı.

Halk oyunlarının sergilendiği ve şiirlerin okunduğu törende ilk ders etkinliğine Çine Kaymakamı Murat Büyükköse ve diğer protokol üyeleri de katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER