İŞKUR’dan Tüm Engellilere Son Fırsat

Engellilerin ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmalarına yönelik İŞKUR, toplamda 36 bin TL’ ye kadar hibe desteği verecek.

İŞKUR’dan Tüm Engellilere Son Fırsat
banner269

         Engellilerin ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmalarına yönelik fonun yönetiminden sorumlu olan komisyona sunulacak projeler ile girişimcilik eğitimi alan veya kuracağı meslekte eğitim almış engellilerin kendi işini kurmak isteyenlere toplamda 36 bin TL’ye kadar hibe desteği verilebilecek. 

      İŞKUR Aydın İl Müdürü Rahmi Terzi, “ İŞKUR, engellilerin ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmalarına yönelik projelere destek vermeye devam etmektedir. Özellikle sivil toplum kuruluşları ve işverenler engellilerin işe yerleşmesini veya işe uyumlarını artıracak projeleri hazırlamaları halinde finansal destek verilemeye devam edilecek” dedi.

     DESTEK VERİLECEK ALANLAR

Kuruluş işlemleri desteği alanına, işyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar gibi masraflar için en fazla 2 Bin TL. İşletme gideri desteği alanına, kurulan işletmeye 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletme giderlerinin en fazla yüzde 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 4 Bin TL. Kuruluş desteği alanına, işletmenin kuruluşundan itibaren 12 ay boyunca fatura karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, sarf malzemesi, ofis malzemesi gibi maliyetler için en fazla 30 Bin TL.

Destek verilen proje kapsamında kurulan işletmenin kuruluş tarihinden itibaren en az 2 yıl fiili olarak faaliyetine devam etmesi şart olup aksi durumun tespiti halinde kuruluş desteği olarak yapılan ödemeler yasal faizi ile birlikte geri alınacak.

   Ayrıca, engellinin bir işyerinde iş bulmasını, işe uyumunu, etkin ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacak destek teknolojileri ile ilgili projelere, engelli bireylerin işe kabulü için hazırlanmasını, işe yerleşmesini , işe ve işyerine uyumunun sağlanmasını temin  edecek projeler ve engellilerin toplumsal entegrasyonuna ve rehabilitasyonuna hizmet eden, istihdam edilebilirliklerini artırmayı amaçlayan mesleki eğitim ve rehabilitasyon amaçlı projelere de finansal destek sunulabilecek.

      KİMLER PROJE HAZIRLAYABİLİR?

  İl Müdürü Terzi, “ Engelliler ikamet ettikleri il içinde uygulanmak üzere proje sunabilirler. Engelli bireylerin fiili olarak kendilerinin işbaşında olacakları projeler desteklenecek olup, engelli birey adına vasi olanların kendi işini kurmasını amaçlayan projeler desteklenmeyecek. Ayrıca emekli olan engellilerin proje başvuruları da kabul edilemeyecek” diye konuştu.

  Terzi, www.işkur.gov.tr adresinde bulunan Başvuru Rehberinde belirtilen kurallara uygun olarak hazırlanacak projelerin, 12 Eylül 2014 tarihi akşamına kadar elden veya posta ile teslim edilmesi gerektiğini bildirdi.   


Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130