banner323

Büyükşehir Zincirli Han’ı Aydınlılarla Buluşturuyor

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu: “Zincirlihan, vatandaşlarımızın buraya göstereceği ilgi ile yıllardır hak ettiği değeri görecek.”

Büyükşehir Zincirli Han’ı Aydınlılarla Buluşturuyor
banner269
 Aydın Büyükşehir Belediyesi, kentin en önemli tarihi kültürel miraslarından birisi olan tarihi Zincirli Han’ı Aydın’a kazandırıyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından, Vakıflar Bölge Müdürlüğünden kiralanan, Efeler merkez, Köprülü Mahallesindeki 307 yıllık Nasuh Paşa Külliyesi içerisindeki  Zincirli Han, Aydınlıların en önemli sosyal paylaşım mekanlarından birisi olacak. Tarihi kimliği ve mimarisi korunan Zincirli Han içerisinde otel, kafeterya, restoran gibi pek çok sosyal mekan vatandaşların hizmetine sunulacak.

Zincirli Han içerisindeki çalışmaları yerinde inceleyerek gerekli bilgileri alan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, tarihi mimariyi kültürel formlarını bozmadan geleceğe taşıyabilmenin önemine vurgu yaparak, “ Çağdaş Belediyeciliğin en önemli ayağı, kentinizin tarihi ve kültürel zenginliklerini geleceğe taşıyabilmek, yeni nesillere ulaştırabilmektir. Bizde bunun gereğini yapıyoruz. Zincirli Han çok önemli bir kültürel mirasımız. İki katlı, avlulu ve revaklı bir yapı olarak inşa edilen Zincirli Han,  vatandaşlarımızın buraya göstereceği ilgi ile yıllardır hak ettiği değeri görecek” şeklinde konuştu.

Zincirli Han

1708 yılında Nasuh Paşa’nın kendi ismiyle yaptırdığı Külliye içerisinde han olarak inşa edilmiştir. İki bölümden oluşan hanın birinci bölümü caddeye bakan sivri kemerli dükkanlardan oluşurken, güneydoğu köşesindeki bir koridorla ikinci bölüme geçilmektedir. Açık bir avlu ve kapalı bir bölümden meydana gelmiş olan ikinci kısım ise yolcuların arabalarını koyacağı yer olarak yapılmıştır.Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER