Çine’yi ilk kez fotoğraflayan ajanın filmi çekiliyor

1907 yılında yaklaşık 2 gün Çine’de konaklayan ve Çine yöresini ilk kez fotoğraflayan İngiliz Ajan Gertrude Bell’in hayatı beyazperdeye uyarlanıyor.

Çine’yi ilk kez fotoğraflayan ajanın filmi çekiliyor

1907 yılında Çine’ye ait en eski fotoğrafları çeken İngiliz Ajan Gertrude Bell’in hayatını konu alan, “Çöl Kraliçesi” adlı filmin çekimlerine yaklaşık 1 ay önce başlandı.

Tam 106 sene önce, 1907 yılında beraberindeki arkadaşı Arkeolog Sir William Mitchell Ramsay ile beraber yaklaşık 2 gün Çine’de konaklayan  İngiliz Arkeolog ve Ajan Gertrude Bell’in hayatını konu alan film çekimlerinin bir kısmının Çine’de gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merak konusu oldu.

1907’de Çine Araphisar’da Alabanda’yı, Çine Ovası’nı ve Çine Çayı’ndaki bir yörük göçünü fotoğraflayan Ajan Bell’in, Newcastle Üniversitesi’ndeki fotoğraf arşivinde Çine’ye ait toplam 13 fotoğrafı bulunuyor.

1 ay önce çekimlerine başlanan 'Çöl Kraliçesi' adlı filmin başrolünde Ajan Gertrude Bell’i, Oscar ödüllü Nicole Kidman, Ajan Bell’in Osmanlı’ya karşı arapları kışkırtan ve örgütleyen manevi oğlu ‘Arabistanlı Lawrence’i  ise Twilight-Alacakaranlık serisinde başrol oynayan Robert Pattinson canlandıracak.

Yazar Janet Wallach’ın yazdığı ‘Çöl Kraliçesi’ adlı romandan beyazperdeye uyarlanacak olan film, 2015 yılında gösterime girecek.(Murat TAN)

Gertrude Bell Kimdir?

İngiltere'nin Durham County kentinde ayrıcalıklı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ünlü İngiliz kadın seyyah ve casus.

Bell'in babası ünlü bir aileden gelen Thomas Hugh Bell'di. Gertrude Bell, henüz 3 yaşındayken annesi vefat etti. bunun üzerine babası Thomas birkaç yıl sonra seçkin bir aileden gelen ve oyun yazarı Florence Oliffe ile evlendi. İlk ve orta öğrenimini Londra'daki çeşitli okullarda tamamlayan Bell,Tarih okumak için Oxford Üniversitesi'ne gitmeye karar verdi. Burada başarılı bir eğitim dönemi geçirerek okuldan birincilikle mezun olmayı başaran ilk kadın oldu.

Okuldan mezun olduktan sonra seyahat etmeye karar veren Bell,Avrupa ve daha sonra da Ortadoğu'ya çok sayıda seyahatlerde bulundu. İlerliyen yıllarda dağcılık ve dünya turlarıylada ilgilenmeye başlayan Bell, 1897 - 1898 ve 1902 - 1903 olmak üzere iki kez dünya turuna çıktı.1899 yılında Kudüs'e yaptığı ziyaretten sonra Araplara karşı büyük bir sevgi ve ilgi duymaya başladı. Arapçöllerinde seyahatler yaptı ve batılılara çöl hayatını anlatan yazılar yazdı. Araplar ona "Çölün Kızı" ve "Irak'ın Taçsız Kraliçesi" isimlerin verdiler.

Bell, 1907'in Mart'ında arkadaşı arkeolog William Ramsay ile birlikte Anadolu'ya geldi ve Bir süre sonra İngiltere'ye döndü.Daha sonra Ocak 1909'da Mezopotamya'ya bir gezi düzenleyen Bell, bu sırada Geç Hitit dönemine ait olan Karkamış'da önemli keşif ve incelemelerde bulundu ve bu bölgede kısa süreli kazılar yaptı.Sonra Irak'taki ünlü antik şehir olan Babil'e gitti.

Sonraki yıllarda Orta Doğu İngiltere'nin çıkarları için çeşitli faaliyetlerde bulunmaya başlayan Bell, Orta Doğu'da İngilizlerin şimdi bile aktif oldukları Orta Doğu politikasının kurucusu ve planlayıcılarından biridir. Mezopotamya bölgesindeki Arap kabileleri Türklere karşı kışkırtan faaliyetlerde bulunmuştur.Ayrıca 1919 yılındaki Paris Konferansı'na delege olarak katıldı ve Irak devletinin sınırlarının belirlenmesi için çalışmıştır.

Hiç evlenmemiş olan ve yalnızca bir kez nişanlanan Bell, nişanlısını Çanakkale Savaşları sırasında kaybetti. Yalnızlık ve sağlığınında bozulması sebebiyle bunalıma giren Bell, 12 Temmuz 1926 yılında yüksek dozda uyku hapı alarak intihar etti ve cenazesi Bağdat'a gömüldü. Geride özellikle tarihi eserleri ve gezilerini anlatan çok sayıda yayın bırakmıştır.


ÇİNE'YE AİT ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFLARDAN BAZILARI;Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2014, 03:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa madran
mustafa madran - 7 yıl Önce

ulaa ajan;kardeşin'e(kurtuluş savaşın da ingiliz ajanı:lavrens) sen mi verdin kardeşine bu raporları,bu bilgileri deden mi verdi?limon paşa sen çanakkale'de yıldırım ordularımızda baş kumandan değilmidin? sonra bizimki'lereriyle gemilrinize atlayıp ingiliz kumandanına bay,bay(!!!)ettiniz.sayın izleyicilerim,vaziyeti gördünüz(!!!)lütfederseniz ağlıyalım(!)gözyaşlarımız,bakarsınız melhemimiz olur.özür dileyecegim parmaklarım dayanamadı!!!.

ceyda y
ceyda y - 6 yıl Önce

süper bi olay bence savaşla bilmem neyle alakası yok bunun bu objektif bir şey hele ki film kesitinde çineye de yer verirlerse turizm açısından ne derece güzel hem türkiye için dünya starları var bu çekimde eğer çine de de bir senaryo olursa başkanım ben turizmciyim otel tanıtım rehber için yanınızda olurum :) olmazsa bile bu fotolar değerli bir şey bize saldırdılar bilmem ne diye yruma gerek yok... :)

SIRADAKİ HABER

banner130