banner289

Dünya Ses Günü etkinliklerle kutlanacak

Dünya Ses Günü Konseri ile ses sağlığına dikkat çekildi

Dünya Ses Günü etkinliklerle kutlanacak
banner269

Tüm dünyada her yıl 16 Nisan’da kutlanan Dünya Ses Günü çerçevesinde Üsküdar Üniversitesi tarafından bir konser verildi. Müzikalden Türk halk müziğine kadar birçok ses ve müzik türü aynı sahnede buluştu. Ses sağlığı ve ses hijyeni konusunda farkındalık oluşturulmasının amaçlandığı etkinlikler kapsamında yarın da bir panel düzenlenecek.

16 Nisan, her yıl tüm dünyada “Dünya Ses Günü” olarak kutlanıyor. Bir çok ülkede hafta boyunca düzenlenen etkinliklerle “Ses Sağlığı”na dikkat çekiliyor.

Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi, bu özel günü çeşitli etkinliklerle kutlayacak. Ses Konuşma Yutma Bozuklukları Derneği birlikteliğiyle düzenlenecek etkinliklerle halkı ses sağlığı ve ses hijyeni konusunda bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

Prof. Dr. Tarhan, “Müzik ve ses beyin için de vazgeçilmez bir değer”

Bu kapsamdaki ilk etkinlik, İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde düzenlendi. Konser öncesinde bir konuşma yapan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan, müzik ve sesin insan hayatındaki değerinin vazgeçilmez olduğunu belirterek “Beyindeki istirahat bölgesi de dediğimiz alfa dalgalarının ney ve viyolonsel sesiyle harekete geçtiği saptanmış, bu da müziğin ve sesin beyin için önemini bir kez daha kanıtlamıştır.” dedi.

Halka açık gerçekleştirilen Dünya Ses Günü Konseri'nde operadan Türk sanat müziğine, müzikalden Türk halk müziğine kadar birçok ses ve müzik türü aynı sahnede buluştu. İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının aryalar söylediği konserde Türk halk müziği ve Türk sanat müziğinden de eserler seslendirildi. Program sonunda sahne alan sanatçılara Üsküdar Üniversitesi tarafından plaket verildi.

“Ses’in Yaşama Etkisi, Sesi ile İz Bırakanlar…

16 Nisan 2015 Perşembe günü ise “Sesin Yaşama Etkisi, Sesi ile İz Bırakanlar” konulu bir panel düzenlenecek. İletişim için en önemli araç olan ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan sesin doğru kullanımı ile ile ilgili konuların ele alınacağı panelin moderatörlüğünü Dünya Ses Günü Proje Koordinatörü Doç. Dr. Kürşat Yelken yapacak.  

Üsküdar Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde düzenlenecek ve halka açık olarak gerçekleştirilecek panelin konukları ise tiyatro ve seslendirme sanatçısı Vural Çelik, televizyon program sunucusu Ayla Çetinkaya ve Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy olacak.  

Şan Terapisi Toplantısı

18 Nisan 2015 Cumartesi günü ise Üsküdar Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (ÜSESKOM) ve Ses Konuşma ve Yutma Bozuklukları Derneği (SKYBD) tarafından ortaklaşa düzenlenen Şan Terapisi Toplantısı yapılacak.

NP Altunizade Polikliniği’nde 09.30-12.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikte ses terapisi uzmanları bir araya gelecek. Prof.Dr. Halil İbrahim Erol, Doç.Dr. Kürşat Yelken, Op.Dr. İlter Denizoğlu, şan eğitmeni Ümit Daşdöğen ve şan eğitmeni Özlem Mutlu konuşma yapacak.


Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2015, 22:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130

banner291