banner323

Engelli Milli Sporcu Özdemir, Bafa Gölü’nde Yüzdü

Engelli Milli Sporcu Özdemir, Bafa Gölü’nde Yüzdü
banner269
TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, "Her Kulaç Göllerimize Bir Nefes" projesine destek veren Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na teşekkür etti.

Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin de destekleriyle, Deniz Temiz Derneği/TURMEPA'nın "Her Kulaç Göllerimize Bir Nefes" projesi kapsamında, engelli milli sporcu Kemal Özdemir, Bafa Gölü'nde tek koluyla yüzdü. Etkinliğe Aydın Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Turmepa yetkilileri ve vatandaşlar katıldı. TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural da milli sporcuya yüzme sırasında eşlik etti.
Hem deniz ve su kaynaklarının kirliliği ile mücadeleye dikkat çekmek hem de engellilerin su sporuna ilgisini artırmak amacıyla gerçekleştirilen "Her Kulaç Göllerimize Bir Nefes" projesi kapsamında Söke Serçin Köyü'nden Dalyan Koyu'na hareket edildi. Dalyan Koyu'ndan teknelerle açıldıktan sonra tekneden göle atlayan Özdemir ile Özkural yaklaşık bir mil yüzdükten sonra Kapıkırı Mevkii'nde karaya çıktı. Yaklaşık 30 dakika süren yüzüşün ardından karaya çıkan Özdemir ve Özkural'ı kıyıda köylüler ve turistler karşıladı.
Milli sporcu Kemal Özdemir "Doğayı insanoğlu olarak biz kirlettik, temizlemek ve korumak yine bizlerin görevi. Bu nedenle bu projeye katıldım. Göllerimiz kurumadan, bataklığa dönmeden, burada yaşayan canlıların nefes almasını sağlamak için mutlaka yapabileceğimiz bir şey olmalı" dedi.

Başkan Çerçioğlu'na Teşekkür Ediyoruz

Gölden çıktıktan sonra açıklama yapan Genel Müdür Özkural ise "Hep birlikte el ele vererek bu güzelliklerimizi korumalıyız. Bafa Gölü'nde doğal yaşamın sona ermesi demek ayrıca bu gölden ekmek yiyen bu gölün etrafında doğup büyüyen insanlarımızın geleceği için de bir felakettir. TURMEPA olarak tam 22 yıldır bu mücadeleyi sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz. Çevreye duyarlılığı ve bu projeye desteklerinden dolayı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Kemal Özdemir Kimdir?

Kemal Özdemir 1960 yılında Zonguldak’ta doğdu.1969 yılında bir trafik kazası sonucu sol kolunu kaybetti. Dokuz yaşında atletizmle tanışan, 10 yaşında yüzme öğrenen Özdemir, 1981 yılında Türkiye Atletizm Pist Şampiyonasıyla profesyonel atletizm hayatına başladı. Marmara Üniversitesi Spor Akademisinden 1998 yılında mezun oldu.
İlk olarak 1996 Atina Yarı Maratonu, daha sonra sırasıyla,
2002, 2003, 2005 yıllarında New York maratonu,
2006 Hollanda Dünya Şampiyonası,
2007 Çek Cumhuriyeti Avrupa Kupası,
2007 Berlin Maratonu (Olimpiyat Barajı Geçildi),
2008 Stuttgart Yarı maratonu,
2008 Pekin Olimpiyatları Maraton,
2010 Helsinki Maratonlarında Türkiye’yi başarıyla temsil etti.1987 yılında profesyonel atletizm antrenörlüğüne başladı. İstanbul Üniversitesi ve Deniz Harp Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. Ultra maratonlar koşarak TEMA, Çocuklar Gülsün Diye, Kurşun Kalem Eğitim Vakfı, Sarp’ın Umudu Derneği adına bağışlar topladı. Farkındalık yaratmak adına 10 günde 10 maraton koştu. 2011 yılında yüzme, bisiklet, koşu üçlemesi olan triatlon sporuna başladı ve halen devam ediyor. 2013 yılında ise paratriatlonda Avrupa 2’incisi oldu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130