Şahin, “Cezaevi Yapmakla Övünülmez, Bundan Ancak Utanç Duyulur”

Şahin, “Cezaevi Yapmakla Övünülmez, Bundan Ancak Utanç Duyulur”
banner269

Cumhuriyet Halk Partisi Çine İlçe Başkanı Tayfun Şahin, Çine’de yapılması planlanan cezaevinin yer seçimini eleştirdi.

CHP Çine İlçe Başkanı Tayfun Şahin yaptığı yazılı basın açıklaması ile yapılması planlanan cezaevinin yer seçimi konusunda vatandaşlara neden danışılmadığını sordu. Şahin, “Çine’nin girişinde, karayolu kenarında ve yaşam alanlarının içinde bu cezaevini yapmak ilçemiz halkını cezalandırmaktan başka bir şey değildir. Çine’de cezaevi yapacak başka alan mı kalmadı?” şeklinde ifade etti.

Başkan Şahin açıklamasında; “AKP iktidarının 2021 yılı sonuna kadar ülkemizde yapmayı planladığı yeni 48 cezaevinden bir tanesi de ilçemiz Karakollar ve Yolboyu mahalleleri arasındaki 250 dekarlık mera alanında yapılıyor. 4bin 500 kişilik L TİPİ olarak planlanan Cezaevinin yapılabilmesi için de yakın bir zamanda alanın mera vasfı özelliği kaldırılarak arazinin Hazineye devri gerçekleştirilmiştir. Çine’nin girişinde, karayolu kenarında ve yaşam alanlarının içinde bu cezaevini yapmak ilçemiz halkını cezalandırmaktan başka bir şey değildir. Çine’de cezaevi yapacak başka alan mı kalmadı? Halkımıza bu konuda neden bilgi verilmedi? Halkımızın görüşü neden alınmadı? Cezaevinin büyüklüğü, kapasitesi nedir? Cezaevinin varlığı Çine’nin sosyolojik yapısını nasıl değiştirecektir? AKP’nin Çineli milletvekili sayın Mustafa Savaş, sakın ola ki bu cezaevini Çine’nin ekonomisine olumlu yansıyacak bir yatırım ve Çineli gençlere istihdam kapısı olacak diye propaganda malzemesi yapmaya kalkmasın. Turizm yolu üzerinde ve ürettiği tarımsal ürünlerle tedarikçi ilçe olması için fabrikalar yapılması gerekirken, Çine’mize Cezaevi yapılması memleketimize atılan büyük bir kazıktır ve kolay düzelir bir maraz değildir. Sessiz sedasız yürütülen Cezaevi yeri yanlışından çok acil olarak dönülmesi gerekmektedir. Ya da trilyonlarca liraya yapılacak cezaevi parasını ilçemiz tarımının gelişmesine yarayacak yatırımlara harcamalarını bekliyoruz.

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından hapsetme oranlarında ikinci sırada yer alıyor. Ne acı ki eğitimde, sağlıkta, teknolojide ve daha birçok konuda OECD listelerinin son sıralarında yer alan Türkiye, hapsetme oranlarında ABD ve İsrail’le ilk 3 sırayı paylaşıyor. Bu durum Hukuk devleti ölçüleri bakımından övünç değil, mahcubiyet konusudur maalesef.

Cezaevi yapmakla övünülmez, bundan ancak utanç duyulur. Elbette, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerekiyor. Ancak sayıları her yıl artan cezaevleri, Türkiye’de adalet sisteminin bir parçası olmaktan çıkıp, yandaş müteahhidi zengin etme aracına dönüşmüştür. Çözüm daha çok cezaevi inşaat etmek değil. Çözüm, yerle bir edilen yargı bağımsızlığının yeniden tesis edilmesinde yatmaktadır. Ülkemizde işsizlik yüzde 14.1. İşsiz sayımız son açıklanan resmi verilere göre 4 milyon 544 bin kişi iken, AKP üretimi ve istihdamı artıracak fabrikalar kurmak yerine cezaevi inşa ediyor. Çine’li vatandaşlarımız fabrika müjdesi beklerken AKP’li Mustafa Savaş cezaevini buraya yapmak için sessiz sedasız çalışmalarını sürdürüyor. Tüm bu gelişmeler sürerken merak ettiğim AKP’nin Çine’deki temsilcisi arkadaşlardan da bir açıklama gelmemesidir. Herkes gibi onlarında mı Cezaevi konusunda bilgileri yok! Yoksa Çine’de yaşamıyorlar mı? Yaşasalar eminim onlarda karşı çıkarlardı böyle bir kurumla komşu olmaya ve iç içe beraber yaşamaya!” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130