Çine'de yol yüzünden, yol kestiler

Ölümlü ve yaralamalı kazalar artınca sesini duyuramayan halk yol kesti.

Çine'de yol yüzünden, yol kestiler

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Türkiye’nin Marmaris, Fethiye gibi en önemli turizm destinasyonlarının yol güzergâhı üzerinde bulunan Çine’de sürdürdüğü “bölünmüş yol” çalışması şehirdeki “yol güvenliğini” ortadan kaldırdığı gerekçesiyle protesto edildi.

Çine Belediyesi’nin imar ve kent ulaşım planını projeye dâhil etmeden Karayolları Genel Müdürlüğü yasa, yönetmelik ve standartlarında yürütülen yol çalışması, Çinelinin yoğun şikâyetleriyle karşılaştı.

Çine kent merkezini, ortadan yatayına ikiye kesen duble yolda ölümlü trafik kazalarının artması Çinelilerin yol kesme eylemine yol açtı. Çine garajının önünde biriken büyük çoğunluğu CHP üyesi Çineliler geçen ay trafik kazlarında yitirdikleri 3 hemşerilerini unutturmamak, can güvenliği taleplerini görünür kılmak için sembolik olarak kefen giydirdikleri bir Çineliyi “Aydın-Muğla karayoluna” yatırarak, trafik kazalarıyla iyiden iyiye ulaşım güvenliğini yitiren yolu ulaşıma kapattılar.

Eylemde bir konuşma yapan CHP İlçe Başkanı Tayfun Şahin “Şehri ortasından kenti tam ikiye bölerek geçen, asgari 30.000 kişinin yaşamını doğrudan etkileyen Karayollarının bu müdahalesi bütün Çinelinin kâbusu oldu. Çünkü, Çine şehir merkezinden geçen Aydın-Muğla Devlet Kara Yolu güzergâhı üzerinde beş tane okul bulunmaktadır. Okul servislerinin ve öğrencilerinin bu yoğun trafikte okullarına güvenlikle girebilecekleri cepler planlanmamış ve oluşturulmamıştır. Kent trafiğini düzenleyen sinyalizasyon işlevsiz kalmış yine can ve mal güvenliği açısından önemli risklerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Trafiğin yatay ve dikey işaretlemeleri yetersizliği nedeniyle taşıt ve yaya trafiği akışında önemli aksamalar ortaya çıkmıştır. Yol güzergâhı üzerinde esnafa mal ve hizmet üretimi için uygun cep ve kısa süreli bekleme noktaları bırakılmamış ve bu durum esnafın mağduriyetine yol açmıştır. Daha önce kent giriş ve çıkışı için dört tane olan kavşak sayısı yine yerel yönetimin bütün uyarılarına rağmen ikiye düşürülmüş kent trafiği çok önemli oranda aksatılmıştır. En önemlisi geçtiğimiz ay yaşanan trafik kazalarında 5 hemşerimizi yitirdik.” dedi.

Ellerinde “Ölüm sırası hangimizde”, ” karayolu mu ölüm yolu mu”,” Azrail Çine’de mesaide” adlı pankartlarla eyleme katılan Çineliler protesto alkışlarıyla İlçe Başkanı Şahin’e destek verdi.

Şahin, “Devlet ve il yollarını planlamak, projelendirmek inşa etmek sorumluluğu yasa ile Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü’ne verilmiş bile olsa; Çine Belediyesi’nin ve Çinelinin görüşünü, düşüncesini, önerilerini almadan Çine’ye yapılan bu müdahale ortaya kentsel kaostan başka hiçbir şey çıkartmamıştır. Bölünmüş yolun akıbeti ve gelişmelerle ilgili bilgi taleplerimiz muhatapsızlık yüzünden karşılanamamaktadır. T.C. Karayolları Genel Müdürlüğü bir an önce vakit geçirmeden yanlışından dönmeli, bölünmüş yol planlama ve uygulamasını, Çine Belediyesi ve Çineli ile birlikte yapmalıdır.” Diyerek Karayolları Genel Müdürlüğü’nü uyardı.

Eyleme destek veren CHP Aydın İl Başkanı Barkan Kalınomuz ise ”Mücahidiz diye yola çıkıp müteahhit olan AK Parti hükümeti Çine halkına eziyet etmektedir. Yol böyle yapılmaz. Yol güzergâhındaki tüm olumsuzlukların Çine Belediyesinden kaynaklandığını söyleyen iktidar partisinin Çine temsilcileri yalan söylüyor. Ak Partiyi ve temsilcilerini bu söylemlerinden ve yalanlarından dolayı kınıyorum” dedi.

Şoförler Odası Başkanı Ahmet Keleş de yol çalışması ve protesto gösterileriyle ilgili olarak “Bu yolun yapılması bizce yanlış. Yol genişleyecek diye beklerken yol daraldı. Cepler yok, sığınma cepleri yok. Alabanda kavşağı kapandı. Yani burada hatalı bir yol çalışması var. Adam buradan çıktı mı ayağını gazdan çekmeden 100 km. hızla buradan geçiyor, otobüsü kamyonu ve hususi aracı. Allah korusun burada 200 tane servis aracı var. Yapılan eylemin daha farklı olması lazımdı bu çaba bence yeterli değil inşallah medya sayesinde bu eylem her yere ulaşır.” dedi. CHP Çine İlçe Örgütünün organize ettiği eylem 10 dakika sürdü ve olaysız bir şekilde sona erdi.


Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2012, 00:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çine Sever
Çine Sever - 8 yıl Önce

bu kadar pankartı kim yapıyor ve rant elde ediyor...varmı cevabı??? bırakın bu ayakları yerle bir ettniz çine yi gidin artık istemiyoruz sizin gibi zihniyeti, işiniz gücünüz laf işiniz gücünüz şow...

SIRADAKİ HABER

banner130