Bakan Fakıbaba: “Kırmızı Et İthalatına Karşıyım”

Bakan Fakıbaba: “Kırmızı Et İthalatına Karşıyım”
Çine’de, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Aydın ili tarım sektör temsilcileri ile bir araya geldi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kendisinin de et ithalatına karşı olduğunu belirterek, “Biz bunu ne yapıp yapıp artık ithalat yapmayacak ve kendi etimizi üretecek bir duruma gelmek zorundayız” dedi.

Sektör toplantısında, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Aydın Milletvekilleri Abdurrahman Öz ve Mustafa Savaş, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, Çine Kaymakamı Özkan Demir, Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, AK Parti Çine İlçe Teşkilat Başkanı Mehmet Tosun, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Nurten Payza, AK Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Sezer ve yönetim kurulu üyeleri, AK Parti Belediye Meclis Üyeleri, sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, daire amirleri, muhtarlar ve partililer katıldı.

“Üreten Kişilerin Yanındayım”

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba toplantıda açılış konuşmasını yaptı. Aydın’da iki gündür dolu dolu programlara katılarak Aydın’ı tanıma fırsatını bulduğunu söyleyen Bakan Fakıbaba, “Gıda Tarım ve Hayvancılık adına bakanlığımızın desteklediği birçok projeleri görme imkanız oldu. Bazı projeleri hemen hayata geçirmeniz mümkün değil. Tarım ve üretim ile ilgili güzel şeyler yapacağız. İyi ve kötüyü konuşacağız. Aydın’da olduğum için çok mutluyum. Bu günde dolu dolu bir gün yaşadık. Bir düğüne gittik. Ne kadar güzel yemekleriniz var. Düğünde yemek çeşitleri bol. İnsanlar para kazanıyor demek ki. Kültürünüz çok hoşuma gitti. Bazı eksiklerimiz var. Yıllardan bu yana çiftçinin her şeyi mükemmel dediğini görmedim. Bir yıl çok çok mutludur diğer yıl değildir. Çiftçilik heyecanlı bir meslektir. Üreten kişilerin her zaman yanındayım, üretenin elini öperim” şeklinde konuşarak sektör temsilcilerinin sorularını cevaplandırdı. Bakan Fakıbaba’ya Aydın Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Altan Bilgen tarafından isminin yazılı olduğu bir poşu hediye edildi. Bakan Fakıbaba, toplantı boyunca bu poşuyu omzunda taşıdı.

“Et Üreticisini Mağdur Etmeyeceğiz”

Kırmızı et konusunda üreticilerden gelen soruyu cevaplandıran Bakan Fakıbaba, kırmızı et piyasasında çok farklı spekülasyonların olduğuna işaret etti. Kendisinin de ithal ete karşı olduğunu kaydeden Fakıbaba, “Bana inanın et ithalatı geçici bir olaydır. Ama mecbur olduğunuz zaman belli bir dönem bunu ithal etmek zorundasınız. Biz bunu ne yapıp yapıp artık ithalat yapmayacak ve bizim kendi kardeşlerimizin kendi etimizi üretecek bir duruma getirmek zorundayız. Bu bağlamda da biz buzağıdır, buzağı ölümleridir, damızlıktır ve yeni bir sistem kurup artık dışarıya mahkum olmadan, bunların tartışmalarını da yapmadan kendimize, bize yeter hayvanı üretmemiz lazım. Bu konuda önümüzdeki haftaki Bakanlar Kurulunda Cumhurbaşkanımıza ben güzel bir brifing hazırladım. Neler yapacağımızı, neler yapmayacağımızı anlatacağım. Bu geçici dönem içerisinde şuna emin olun biz üreticiyi mağdur etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“İthal Et’e Karşıyım”

Kırmızı et sorununun çözümü için çiftçinin desteklenmesi gerektiğine işaret eden Bakan Fakıbaba, Bizim esasında çiftçiyi desteklememiz gerektiğine inanıyorum. Çiftçi tam böyle bir aşamada hem kendine güveniyor, zaman zaman da kendini yalnız hissediyor. Yani bizim tam bu devrede olaya girmemiz lazım. Onun için bir defa et fiyatları ve kırmızı et olayında ben yerlinin yanındayım, ithal etmekten ben çok rahatsızım ama ithal etmemek için de bunun önlemlerini şu andan itibaren alıyorum. İnşallah 3 yıllık bir süreç içerisinde kendine yeten hatta aşan bir noktaya gelmeyi hedefliyoruz. Piyasada çok farklı spekülasyon yapılıyor. İthal ete çok karşı olan biriyim, bunu çok iyi bilin. Bu ithalat geçişi bir olaydır. Tarım Bakanlığın görevi et satmak da değil. Ama mecburiyetten yapıyoruz. Dar gelirli vatandaşa ucuz et ulaştırmak istiyoruz. Biz rakip değiliz. Biz üreticinin yanındayız” dedi.

“İnsan Sağlığı Her Şeyden Önce”

Kendisine iletilen jeotermal santrallerin tarım sektörüne olumsuz etkilerinin olup olmadığı yönündeki bir soruyu cevaplandıran Bakan Fakıbaba, “Çevre Bakanlığı 2 milyonluk bir fonla bütün akademisyenlerin bir arada olacağı bir rapor hazırlatıyor. Bizim için önemli olan insan sağlığı ve gıda güvenliği. Yani tabii enerji önemli ama benim için insan sağlığı her şeyden önce. Bu bağlamda Allah’ın izniyle samimi bir şekilde bu raporun sonuçlarını ben de takip edeceğim. Eğer insan sağlığına ve gıda güvenliğine engel bir durum çıkarsa ben buna emin olun engel olacağım. Ama eğer bizim vicdanımız rahatsa ve Aydın’ın geleceği için bu çok önemli ise ve bu jeotermal sadece enerjide değil seracılıkta kullanımı yapılabilecekse burası gerçekten dünyanın en önemli bir merkezi haline getirilebilir. Ama gerçekten gıda güvenliğine zararlı ve insan sağlığına zararlı ise ben en başta Tarım Bakanınız olarak ben kabul etmem, bu alanda çok rahat olabilirsiniz. Hakikatten mazot, gübre ve yem konularını Bakanlar Kurulunda gündeme getireceğim. Çevre Bakanı benim çok yakın dostum ve arkadaşım. Jeotermal ile ilgili raporunun ehil kişiler tarafından bütünüyle hazırlanıp halkın önüne konulması gerektiğini özellikle ileteceğim” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 11:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner150

banner130