Kızılcığın faydaları nelerdir?

Sonbaharla birlikte kendini gösteren kızılcık, meyvesinden yaprağına, kökünden kabuğuna şifa saçıyor.

Kızılcığın faydaları nelerdir?
Araştırmacı Amy Howell, Rutgers Üniversitesi'nde yaptığı araştırmalar sonucunda, kızılcığın vücudumuza baştan aşağı sağlık getirdiğini, vücut direncini yükselttiğini ve kanser, kalp krizi gibi önemli hastalıklardan koruduğunu belirtiyor.

Mevsim meyvesi kızılcığın faydaları bunlarla bitmiyor, bakın vücudumuz için daha ne gibi faydalar sağlıyor.
Kızılcık zengin bir melatonin kaynağıdır. Melatonin vücudun gece salgıladığı bir hormondur ve bu hormon yeterli ölçüde salgılanmadığında kansere neden olabilir.
Melatonin ilaçlarının birçoğu kızılcıktan yapılır. Uyku problemi olan kişiler yatmadan önce bir bardak kızılcık suyu içmelilerdir. Kızılcıkla vücuda melatonin takviyesi yapılabilir.
Araştırmalar her gün yenilen bir avuç kuru kızılcığın meme kanseri hücrelerinin gelişmesini engellediğini gösteriyor. Ayrıca kızılcık, kanser hücrelerinin yayılmasını engellemeye yardımcı bir meyvedir.
Kızılcık hücreleri koruyan bir antioksidan deposudur. Kızılcıkta bulunan antioksidanlar brokoliden beş kat daha fazladır. Kızılcık, damarların tıkanmasını engelleyerek kalp hastalıkları riskini azaltır.
Kızılcık özellikle idrar yolu enfeksiyonuna karşı oldukça etkilidir. İdrardaki asit miktarını arttırarak böbrek taşlarından kurtulmaya yardımcı olur ve idrardaki kokuları giderir.
Kızılcık suyu ülser gibi mide hastalıklarına neden olan bakterilerle savaşır ve etkisiz hale getir.
Kızılcık kabuğu ateş düşürücü ve güçlü bir ishal kesicidir.Kızılcık kabuğunu suda kaynatarak ateşli hastalıklara karşı kullanabilirsiniz.
Menopoz dönemindeki kadınların sık sık karşılaştığı ateş basması sorununa karşı etkilidir.
Yara ve yanıklara karşı etkili bir ilaçtır. Kızılcık suyu veya kızılcık yaprağı ezilip yaralara sürülebilir.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2012, 23:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Güngör Karagözlü
Güngör Karagözlü - 6 yıl Önce

kizilcik gerçekten çok faydali bir bitki özellikle idrar yolu i̇lti̇haplarinda çok faydalidir

Mustafa Genç
Mustafa Genç - 6 yıl Önce

Rabbim dert ile birlikte dermanda vermis. Fakat arastirmiyoruz. Hastalik gelmeden sagligin kuymetini bilip sonsuz nimetlerden yiyerek vucudu korumaya almaliyiz.

SIRADAKİ HABER

banner130