banner289

Girişimsel Kardiyolojide Devrim: Eriyen Stentler

Kalp hastalarının önemli bir bölümünde göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi şikayetlerle ortaya çıkan kalp damar hastalıkları, girişimsel olarak uygulanan stentlerle tedavi edilebiliyor

Girişimsel Kardiyolojide Devrim: Eriyen Stentler
banner269

Şekil olarak tükenmez kalem ucundaki yaya benzeyen ve tıkalı kalp damarlarının açılmasını sağlayan stentler, bazı hastalarda açık kalp ameliyatının yerine geçebiliyor. Stent işlemi sonrası hastalar daha kısa sürede iyileşiyor ve günlük yaşama dönebiliyor. Girişimsel Kardiyolojide devrim niteliği taşıyan eriyen stentler ise vücutta bir süre sonra kayboluyor ve tıkalı olan damarların açılmasında çok önemli bir seçenek olarak ortaya çıkıyor. 

Doç. Dr. Mete Alpaslan, vücutta eriyen stentler hakkında bilgi verdi.   Alpaslan, “Kalp hastalıklarında hastaya uygun tedavi önemli, Koroner arter hastalığının teşhisi koroner anjiyografi ile konulmakta ve hastadaki bulguların değerlendirilmesinden sonra ilaç tedavisi, stent ya da bypass ile tedavisi gerçekleştirilmektedir. Bu tedavilerin üçü birbirini tamamlayan yöntemlerdir ve her hastaya uygun tedavinin uygulanması gerekir. Günümüzde stent teknolojisinin gelişmesi ve vücutta eriyen özel stentlerin de kullanılması ile hastalar işlem sonrası konforlu bir iyileşme döneminin ardından sağlığına kavuşmaktadır” dedi. 

Hayat kurtarıyor

Kalbi besleyen damarlara stendin ilk defa yerleştirildiği 1986 yılından bugüne stent teknolojisi önemli oranda gelişmiştir diyen Alpaslan, “ İlk yıllarda yalnızca metal olarak üretilen stentlerin tıkalı kalp damarlarına yerleştirildikten sonra damarın yeniden tıkanma oranı %30-40 civarındayken,  sonraki yıllarda bu oran %20-30’a kadar düşmüştür. Geliştirilen üzeri ilaç kaplı olan ve halk arasında daha çok “yağlı stent” olarak da bilinen stentler kalp damarlarına yerleştirildiğinde damar yüzeyine ilaç salgılamaktadır. Önceki stentlere göre ilaçlı stentlerin tıkanma ihtimali de %10 civarındadır. Ancak hayat kurtaran, birçok avantajı olan üzeri ilaçlı ve normal stentler metal olduğundan kalp damarlarına yerleştirildiği andan itibaren, orada kalmaya devam etmekte ve bu da bazı dezavantajları ortaya çıkarmaktadır: Metal stentler kalp damar çapının değişmesine izin vermez. Metal stent varlığında bilgisayarlı tomografi gibi bazı görüntüleme tetkiklerinin yorumlanması zorlaşır. Metal stentlerin yerleştirildiği damarlarda stent direkt üzerine bypass yapılamaz. Metal stentler tıkandıkları takdirde, stentin için sadece bir kez daha stent takılabilir” şeklinde açıkladı.

Kalp damarında tamamen kayboluyor

Eriyen stent, Kardiyolojide bir devrim sayılmaktadır diyen Doç. Dr. Mete Alpaslan son olarak şunları değindi, “Çünkü kalp damarlarına yerleştirildiği andan itibaren 2 yıl sonra su ve şekere dönüşerek tamamen kaybolmakta. Bu da hasta için birçok ayrıcalık sağlamaktadır. Hastanın damar yapısı zarar görmez, hastaya bilgisayarlı tomografi ve MR gibi görüntüleme tetkikleri rahatla yapılabilir, bypass yani açık kalp ameliyatına engel teşkil etmez ve hasta yaşamı boyunca kalp damarlarında metal bir cisim taşımak zorunda kalmaz.”


Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2015, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130

banner291