Böcek ısırıklarından korunma yolları

Yaz aylarının derdi böcek ısırıklarından nasıl korunulabilir ?

Böcek ısırıklarından korunma yolları
banner269

Okulların tatil olması ile sokakta oyun saatleri uzayan çocukların başı böcek ve sinek ısırıklarıyla dertte. Sabahtan akşama kadar özgürce doğayla iç içe olan çocukları böcek ve sinek ısırıklarından korumak için önerilerde bulunan Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, “Kokulu kozmetikler ve parlak giysiler böcekleri çektiği için bunlardan uzak durulmalı” dedi.

Uzun yaz tatilinin başlaması ebeveynler için çocukların sokakta çok daha fazla zaman geçirdiği bir dönemi simgeliyor. Kış aylarında evde bilgisayar başında vakit geçiren çocuklar bu dönemde doya doya sokakta oynuyor bu  da böcek ve sinek ısırıkları gibi sorunları beraberinde getiriyor.  Isırıklardan korunmak için                 bahçede, kumsalda  ve  ormanlık alanda oynayacak  çocuklara hava durumuna göre seçilecek incelikte giydirilmesini öneren Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, ebeveynlere tatlı ve kokulu gıdaları ve çöpleri açıkta bırakılmaması konusunda uyarıda bulundu Çocukların cildine sürülen kimyasal kökenli koruyuculardan kaçınılması gerektiğine değinen Dr. Sokullu, bitkisel kökenli, emilmeyen koruyucuların tercih edilmesini önerdi. Dr. Sokullu özellikle oyun oynama dönemindeki çocukların kovanlar ve karınca yuvaları konusunda uyarılması gerektiğine dikkat çekti.

Isırılan bölgenin su ve sabunla yıkanması  gerektiğini belirten Dr. Sokullu sonrasında buz uygulaması yapılması ve antihistaminik  kremlerden sürülmesi gerektiğini anlattı. Dr. Sokullu, “Özellikle sinek ısırıklarının kaşıntılı olabildiğinden tırnakları kısa kesmek ve elleri temiz tutmak enfeksiyon  kontrolü açısından önemlidir” diye konuştu.

Bunlara dikkat!

Isırıklar konusunda dikkat edilmesi gerekenleri sıralayan Dr. Sokullu, “Şişlik alanı büyükse ve bu girişimlere rağmen artmaya devam ediyorsa, özellikle yüzde, dudaklarda ani şişme, solunum zorluğu gibi belirtiler eşlik ediyorsa en yakın hastaneye başvurmak uygun olur” dedi.  Böcek /arı sokmasına karşı aşırı duyarlılığı olanlar için acil müdahale ilaçlarını yanlarında bulundurma önerisinde bulunan Dr. Sokullu,  “Aşırı duyarlılık reaksiyonları ani tansiyon düşmesi ve nabızların alınamaması ile hayatı tehdit eden sonuçlar doğurabilir” diye konuştu. 


Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2014, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130