10 dakikada idrar kaçırmaya son!

İdrar kaçırma hastalığının artık çözülmeyecek bir hastalık olmadığı, 10 dakikalık basit bir ameliyatla sorun çözülebiliyor.

10 dakikada idrar kaçırmaya son!

Kadınlarda sıkça rastlanan idrar kaçırma rahatsızlığı ile ilgili olarak açıklama yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Bozkurt, "Kadınlarda idrar kaçırma çok sık görülen bir rahatsızlıktır.

İki tip idrar kaçırma vardır. Birincisi karın içindeki basıncı arttıran durumlarda yani gülerken, hapşururken ya da öksürürken idrar kaçırılıyor. Diğer bir idrar kaçırma tipi ise sıkışma tipi idrar kaçırmadır. Bu iki hastalıkta ayrıdır. Çünkü kullandığımız tedaviler ve cerrahi yöntemler farklıdır.

Sıkışma tipi idrar kaçırma olayında ilaç tedavisi kullanıyoruz. Karın içindeki basıncı arttıran durumlarda ise cerrahi tedavi kullanıyoruz. Hasta seçimi çok önemli, öncelikle hastayı değerlendiriyoruz. İdrar kaçırmanın tipini tanımlıyoruz. Hastanın şikayetlerini içeren bir anket formumuz var, uluslar arası akredite edilmiş formunu dolduruyorlar.

Tedaviden sonra ise tekrar bir anket doldurtarak tedaviden tekrar bir fayda görüp görmediğini araştırıyoruz. İdrar kaçırma ameliyatları genel olarak basit ameliyatlardır. Yaklaşık 10 dakika süren bir ameliyattır. Hastanemizde çok sık uyguladığımız yöntemlerdir. Türkiye'de ise bu ameliyatı ilk uygulayan ekipte görevliydim" dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2012, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130