Vatandaşlar 8 askeri mescide sakladılar

Bitlis-Baykan Karayolunu akşam saatlerinde kesen bir grup PKK'lı 3 aracı ateşi verdi. Bitlis'de yol kesen PKK'lılar 3 aracı ateşi verdi. Bu esnada vatandaşlar 8 askeri mescide sakladı.

Vatandaşlar 8 askeri mescide sakladılar

Akşam saat 18.55 sıralarında Bitlis Baykan karayolunu 30'ncu kilometrede Buzlupınar mevkisinde kesen bir grup PKK'lı araçları durdurup kimlik kontrolü yaptılar. PKK'lılar daha sonra araçlardan indirdikleri vatandaşlara bir süre örgüt propagandası yaptıktan sonra 3 aracı ateşe verdiler. 

ASKERLERİ MESCİDE SAKLADILAR

PKK'lıların yakalanması için bölgede operasyon başlatılırken olay anı bir vatandaş tarafından cep telefonuyla kaydedildi. Yolun kesildiği sırada araçların içerisinde sivil giyimli 8 askerinde bulunduğu ve bu askerlerin vatandaşlar tarafından yakındaki dinlenme tesislerindeki mescide sakladıkları belirtildi.

Olayı cep telefonuyla kaydeden ismini vermek istemeyen vatandaş, askerleri nasıl korumaya çalıştıklarınıda şöyle anlattı: "Yaklaşık 10 kişiydiler. Önce araçları durdurdular. Arkasından da propaganda yapıp orada bulunan 3 TIR'ı ateşe verdiler. Daha sonrada PKK'lı grup yakıt dolu tankerin içinde bulunan benzinin vanasını açarak benzini yola boşalttı. Bu sırada elektrikler kesildi. Biz araçlarımızdayken arkadaki minibüsten sesler duyduk. Ben ve arkadaşlarım bu minibüse doğru gitmeye çalıştık. İçindekiler bize asker olduklarını söyledi. Biz de askerlerin kaçırılma ihtimaline karşı elektriklerinde kesik olmasını fırsat bilerek, onları yakında bulunan dinlenme tesislerin mescidine götürdük. Onlara biz sizi alıncaya kadar buradar çıkmayın dedik. Asker kardeşlerimize yardımcı olmaya çalıştık. PKK'lı teröristler daha sonra olay yerinden ayrılarak kayıplara karıştı."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130