Turgut Özal'ın mezarı açılıyor

Savcılıktan karar çıktı; merhum Cumhurbaşkanı Özal'ın mezarı açılacak, yakın tarihin en şüpheli ölümü aydınlanacak.

Turgut Özal'ın mezarı açılıyor

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK), 19 yıl önce hayatını kaybeden 8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın ölümünü şüpheli bulması üzerine harekete geçen Cumhuriyet Savcılığı, feth-i kabir (mezarın açılması) kararına vardı.

CUMHURBAŞKANI'NIN TALİMATIYLA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatı üzerine harekete geçen DDK, Özal'ın ölümüyle ilgili hazırladığı raporu, haziran ayında kamuoyuna açıklamıştı. Raporun bir örneği Başbakanlık'a ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi. Savcı Kemal Çetin de Özal'ın ölümüyle ilgili yürüttüğe soruşturma çerçevesinde Köşk'ten raporun tüm eklerini istedi.

Yaklaşık iki aydır raporu inceleyen savcı, raporda yer alan Özal'ın mezarının açılarak otopsi yapılması ve saç tellerinden incelemeye tâbi tutulması önerilerini değerlendirmeye aldı. Savcı Çetin, Özal'ın ölümüyle ilgili sağlıklı sonuçların alınması için mezarın açılmasını kararlaştırdığı ve bu konuda da gerekli olan izin işlemleri için start verdi.

BAŞSAVCILIĞIN GÖZETİMİNDE, ADLİ TIP'LA BİRLİKTE

Mezar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gözetiminde açılacak. Adli Tıp Kurumu, Özal'ın kesin ölüm nedenine ilişkin inceleme yapacak.

Mezarın açılmasının ardından hazırlanacak rapor ise Özal'ın ölümüyle ilgili şüpheleri aydınlatacak. Savcılık uzun süre Özal'ın ailesinde olduğu söylenen saç örneklerini beklemiş ancak sonuç alamamıştı. Ailenin kendisi de mezarın açılması için başvuruda bulunmadı.

DDK "ŞÜPHELİ" DEMİŞTİ

DDK, haziranda sunduğu raporun sonuç bölümünde "Merhum Turgut Özal, görevi başında vefat eden bir Cumhurbaşkanıdır. Ölümü, uzun süreli devam eden ağır bir hastalık neticesinde olan ve beklenen bir ölüm değildir. Ölümü, ani bir ölüm şeklinde gerçekleşmiştir. Görevi başında ve ani şekilde ölen bir Cumhurbaşkanının ölümü her zaman "şüpheli" bir ölümdür. Bu itibarla, ölüm nedeninin belirlenmesi amacıyla herhangi bir otopsi ve/veya Köşk yerleşkesinde delil tespiti benzeri işlemlerin yapılmamış olması tam anlamıyla "akıl tutulması" ile izah edilebilecek bir durumdur" ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2012, 18:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner130