banner289

Tarım Sigortası ihmale gelmez

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt, 2016 yılı poliçe tanzimlerinin başladığını belirterek, tarım sigortalarının ihmal edilmemesi çağrısında bulundu.

Tarım Sigortası ihmale gelmez
banner269
 TARSİM Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt, son yıllarda frekansı ve şiddeti artan doğal afetler ve çeşitli riskler nedeniyle tarımsal faaliyetlerin olumsuz yönde etkilendiğini, geçtiğimiz yıllarda çeşitli tarihlerde etkili olan doğal afetlerden ötürü pek çok ürünün zarar gördüğünü ve bu durumun sigortası olmayan üreticilerimizin boynunu büktüğünü belirtti.

Üreticilerin tarım sigortasını kesinlikle ertelememeleri gerektiğini hatırlatan Karakurt, sözlerine şu şekilde devam etti:

 “Sistem’in başlangıcından itibaren 2015 yılı sonuna kadar tüm bitkisel ürünlerde, Manisa, Malatya, Giresun, Ordu, Mersin ve Bursa illeri başta olmak üzere, dolu, don ve fırtına gibi doğal afetler sebebiyle 1 milyon adede yakın hasar ihbarı alındı. Bu nedenle, üreticilerimizin yine olası mağduriyetler yaşamaması için zaman kaybetmeden poliçelerini yaptırmaları gerekiyor. Aksi halde son pişmanlıklar hiçbir derde çare olmuyor.

Tarım sigortası yaptırmak için izlenmesi gereken süreç son derece kolay. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın sistemlerine kayıt olunmasının ya da kayıtların güncellenmesinin ardından, TARSİM adına sigorta sözleşmesi yapmaya yetkili 23 sigorta şirketi ve bu şirketlerin yetkili acenteleri aracılığıyla kolaylıkla sigorta yaptırılabiliyor.

Bitkisel Ürün Sigortaları branşında 2016 yılı üretim sezonu, 02 Kasım 2015 tarihi itibarıyla açıldı. Üreticilerimiz, 2016 yılı ekilişleriyle ilgili güncel poliçe son kabul tarihlerini www.tarsim.gov.tr adresinden takip edebilir ve tarım sigortalarını zaman kaybetmeden yaptırabilir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner290

banner130